Wykonywanie pracy sezonowej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017
Pracownicy tymczasowi na okres sezonu
Na okres sezonu letniego, kiedy mamy większe zapotrzebowanie na pracowników, chcielibyśmy skorzystać z pracowników tymczasowych. Na jakich warunkach następuje takie zatrudnienie, czy są takie prace, których nie mogą wykonywać pracownicy tymczasowi?
W klasycznym zatrudnieniu pracowniczym występują tylko dwie strony umowy: pracodawca i pracownik. W przypadku zatrudnienia tymczasowego dochodzi jeszcze trzeci podmiot - pracodawca użytkownik. Nie jest on pracodawcą pracownika tymczasowego w sensie ścisłym, ponieważ ten status przysługuje tylko agencji pracy tymczasowej. Pracodawcy użytkownikowi przysługują jednak uprawnienia pracodawcy w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Na agencji pracy tymczasowej spoczywają natomiast podstawowe i najważniejsze obowiązki pracodawcy.
Zatrudnienie pracownika tymczasowego przez agencję odbywa się na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy cywilnoprawnej. Pracownik tymczasowy może podjąć pracę na rzecz jednego pracodawcy użytkownika na czas nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy (art. 20 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, dalej ustawy). Przy czym od 1 czerwca 2017 r. możliwość korzystania przez pracodawcę użytkownika z pracy tymczasowej przez wskazany okres dotyczy tego samego pracownika tymczasowego, bez względu na to, czy był on skierowany do pracy do danego pracodawcy użytkownika przez jedną, czy przez kilka agencji pracy tymczasowej.
Okres pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika może zostać przedłużony do 36 miesięcy, o ile praca, wykonywana w sposób ciągły, obejmuje zadania nieobecnego pracownika. Po upływie tych 36 miesięcy musi jednak nastąpić co najmniej 36-miesięczna przerwa w pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Nie w każdej sytuacji można jednak skorzystać z pracy tymczasowej. Jest to niedopuszczalne:
- w odniesieniu do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 K.p.,
- na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, w okresie jego uczestnictwa w strajku,
- w odniesieniu do tego samego rodzaju pracy, którą wykonywał w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia pracy tymczasowej, pracownik pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn go niedotyczących. Ograniczenie to obowiązuje wówczas, gdy praca tymczasowa miałaby być wykonywana w jakiejkolwiek jednostce organizacyjnej pracodawcy użytkownika położonej w gminie, na terenie której znajduje się (lub znajdowała się) jednostka, w której był zatrudniony zwolniony pracownik (art. 8 pkt 3 ustawy).
Od 1 czerwca 2017 r. nie można powierzyć pracownikowi tymczasowemu pracy wymagającej uzbrojenia pracownika ochrony w broń palną bojową lub paralizatory, których posiadanie wymaga uzyskania pozwolenia.
Należy nadmienić, że do pracownicy tymczasowej w ciąży, której okres skierowania do pracy tymczasowej wynosi co najmniej 2 miesiące, stosuje się mechanizm przedłużenia umowy do dnia porodu. Ponadto od 1 czerwca 2017 r. przepisy ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych dotyczące metodyki ustalania wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop dla pracownika tymczasowego uległy znacznemu rozbudowaniu.
Obowiązki pracodawcy użytkownika
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|