PIT i ZUS od umów zlecenia w przykładach
Zawarcie umowy zlecenia z uczącą się lub studiującą młodzieżą po stronie przedsiębiorcy oznacza konieczność wywiązania się z funkcji płatnika w podatku dochodowym, a w określonych przypadkach również z tytułu składek ubezpieczeniowych w ZUS. Przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeniowego (lub jego braku) zleceniobiorcy będącego studentem należy zachować szczególną ostrożność. Status studenta osoba studiująca posiada bowiem do dnia ukończenia studiów (patrz tabela w pkt 2.2. dodatku), za który generalnie uważa się dzień, w którym student obronił pracę dyplomową.
Trzeba też pamiętać, że po ukończeniu przez uczącego się lub studiującego zleceniobiorcę 26 lat, należy już od tego dnia naliczać za niego składki do ZUS.
Przykład 1
Agencja reklamowa zawarła umowę zlecenia z absolwentem technikum na okres od 26 czerwca do 30 września 2017 r. Osoba ta zamierza kontynuować naukę na studiach wyższych. Jeśli zleceniobiorca przedłoży w agencji zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe, wtedy agencja w ogóle nie będzie musiała zgłaszać takiej osoby do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zawartej umowy zlecenia. Do końca trwania tej umowy (tutaj: do 30 września br.) osoba ją wykonująca będzie bowiem traktowana jako uczeń.
Spółka z o.o. na okres od 27 lipca do 29 lipca 2017 r. zatrudniła dwóch studentów na umowy zlecenia do rozdawania ulotek reklamowych na targach branżowych. Wynagrodzenie każdego z nich wyniosło 175 zł. Pierwszy z nich ma 20 lat i ukończył 1. rok studiów, drugi natomiast ma 23 lata i w czerwcu 2017 r. obronił pracę licencjacką. Obciążenia z tytułu podatku oraz obowiązkowych składek (bez składki chorobowej) wynagrodzeń obu studentów przedstawia poniższa tabela.
Na okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. firma X zatrudniła na podstawie umowy zlecenia do przeprowadzania telefonicznych ankiet trzech studentów:
Każdemu studentowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1.350 zł brutto. Jedynie I studentowi przedsiębiorca powinien naliczać od wypłacanego wynagrodzenia tylko zaliczkę na podatek dochodowy. Natomiast II i III studentowi - oprócz zaliczki na podatek - powinien też naliczać obowiązkowe składki społeczne oraz składkę zdrowotną (nie wnioskowali o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). Porównanie obciążeń podatkowo-składkowych u zatrudnionych studentów przedstawia tabela.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|