Opodatkowanie i oskładkowanie młodzieżowego etatu
W przypadku ubezpieczenia w ZUS młodzieży uczącej się lub studiującej, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, nie ma żadnych przepisów szczególnych, które wyłączałyby takie osoby z obowiązkowych ubezpieczeń. Nie ma też znaczenia, że praca jest wykonywana przez te osoby tylko w okresie wakacji.
Wszyscy pracownicy (także posiadający status ucznia lub studenta) niezależnie od wieku podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. W tym samym czasie pracownicy podlegają też obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń w ZUS dokonuje pracodawca, na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10, w ciągu 7 dni od daty zawarcia stosunku pracy.
Podstawę wymiaru składek zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne stanowi dla pracownika przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez niego u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Przez cały okres trwania ubezpieczenia pracownika należy składać za niego za każdy miesiąc kalendarzowy imienny raport ZUS RCA. W raporcie tym wykazuje się naliczone za pracownika składki społeczne oraz zdrowotną (i ewentualnie na FP i FGŚP - w deklaracji ZUS DRA).
Od dochodów ze stosunku pracy niezależnie od tego, czy zostały uzyskane przez uczniów, czy studentów, pracodawca w trakcie roku zobowiązany jest obliczać jako płatnik podatku dochodowego zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej. Podstawę opodatkowania za dany miesiąc wyznaczają przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika w tym okresie, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów oraz potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne. Gdy przed pierwszą wypłatą pracownik złoży pracodawcy oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 3 ustawy o pdof, pracodawca zmniejsza zaliczkę o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b ustawy o pdof (w 2017 r. - 46,33 zł). Ponadto zaliczka ulega obniżeniu o składkę na ubezpieczenie zdrowotne (nie więcej jednak niż 7,75% podstawy wymiaru tej składki).
Pracodawca zaliczkę od omawianych dochodów przekazuje w terminie do dnia 20. miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrano, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
W terminie do końca lutego roku następnego, pracodawca obowiązany jest przekazać zatrudnionemu w okresie wakacyjnym uczniowi lub studentowi informację PIT-11. Na podstawie tej informacji pracownik (lub jego przedstawiciel ustawowy, jeżeli jest to młodociany) obowiązany jest złożyć w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego roczne zeznanie podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|