Rozliczanie młodzieżowych dochodów z zagranicy
Dwie moje córki - studentki (20 lat i 24 lata) na wakacje wybierają się do pracy za granicą. Jedna będzie pracować w Holandii w gospodarstwie ogrodniczym, natomiast druga w Niemczech w charakterze opiekunki do dzieci. Czy jeżeli w 2017 r. nie osiągną one żadnych innych dochodów, będą zobowiązane rozliczyć się z podatku w Polsce składając zeznania podatkowe?
Córka Czytelnika, która podejmie pracę w Niemczech, nie musi w Polsce składać rocznego zeznania podatkowego. Umowa zawarta pomiędzy Polską a Niemcami jako metodę unikania podwójnego opodatkowania dla dochodów z pracy najemnej przewiduje tzw. wyłączenie z progresją. Polega ono na tym, że dochód z pracy wykonywanej w Niemczech opodatkowany jest wyłącznie tam, natomiast w Polsce jest on zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Stąd o ile w 2017 r. córka Czytelnika uzyska dochód wyłącznie z pracy w Niemczech, nie będzie musiała w Polsce składać rocznego zeznania i opodatkowywać tu zagranicznych dochodów.
Z kolei druga córka, która w czasie wakacji będzie pracowała w Holandii, zobowiązana będzie do złożenia w Polsce rocznego zeznania podatkowego na formularzu PIT-36, w którym wykaże i opodatkuje swoje holenderskie dochody. W rozliczeniach dochodów z pracy najemnej w Holandii obowiązuje metoda odliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, że od podatku należnego w Polsce, obliczonego od wszystkich dochodów danej osoby (w tym dochodu zagranicznego), odlicza się podatek zapłacony za granicą. Osoba, która mieszka w Polsce, musi złożyć takie zeznanie, nawet wówczas, gdy w danym roku nie uzyskała w Polsce żadnych dochodów.
Jestem 23-letnim studentem i na stałe mieszkam w Polsce. Znajomy mieszkający na stałe w Irlandii zaproponował mi pracę na okres wakacji na rzecz irlandzkiej firmy na podstawie umowy zlecenia. Firma ta miałaby przekazywać mi ankiety do przeprowadzenia wśród producentów wyrobów regionalnych w Polsce. W jaki sposób będę musiał podatkowo rozliczyć wynagrodzenie otrzymane za to zlecenie - tylko w Polsce, czy również w Irlandii?
W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik będzie miał obowiązek zapłaty podatku dochodowego jedynie w Polsce.
Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce są objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że mają one obowiązek opodatkowania w Polsce całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł ich powstawania. Jednak dla miejsca opodatkowania wynagrodzeń otrzymanych z zagranicy rozstrzygające są postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z państwem, w którym uzyskiwane są wynagrodzenia.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską i Irlandią wskazuje, że pensje, płace i podobne wynagrodzenia osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce są opodatkowane tylko w Polsce, chyba że praca jest wykonywana w Irlandii. Stąd gdy po ewentualnym zawarciu umowy z irlandzką firmą Czytelnik będzie wykonywał zleconą przez nią pracę tylko na terenie Polski, dochody uzyskane z tego tytułu będą opodatkowane tylko w Polsce.
Teksty umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Rzeczpospolitą Polską dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Na irlandzkim zleceniodawcy nie będą w tym przypadku ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzyskując dochody z umowy zlecenia bez pośrednictwa płatnika, Czytelnik będzie miał obowiązek samodzielnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (art. 44 ust. 1a ustawy o pdof). Ich wysokość wynosi 18% dochodu wyliczonego zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o pdof za miesiące, w których został on uzyskany. Wpłata zaliczek powinna nastąpić w terminie do 20. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|