Wystawianie zaświadczeń lekarskich
Dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby (także konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny i pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne) jest:
- zaświadczenie lekarskie wystawiane w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, zgodnie ze wzorem ustalonym przez ZUS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS; jeśli jego wystawienie nie jest możliwe, w szczególności w razie braku możliwości dostępu do internetu lub możliwości opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, wystawiający zaświadczenie lekarskie przekazuje ubezpieczonemu w dniu badania zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, opatrzone jego podpisem i pieczątką, albo
- wydruk zaświadczenia lekarskiego opatrzony podpisem i pieczątką lekarza wystawiającego, wydany na żądanie ubezpieczonego oraz w przypadku gdy z informacji udostępnionych na profilu informacyjnym lekarza wynika, że płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego, płatnika składek (PUE ZUS).
Ponadto zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy do 30 czerwca 2018 r. mogą być wystawiane na "starych" drukach ZUS ZLA.
Przewidywana data porodu określana jest na zaświadczeniu wystawionym przez lekarza na zwykłym druku, a data porodu skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka. Gdy niemożność wykonywania pracy wynika z poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, to określa się ją na zaświadczeniu wystawionym przez lekarza na zwykłym druku.
Do wystawiania tych zaświadczeń upoważnieni są lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy, którzy zgłosili wniosek w sprawie upoważnienia ich do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Upoważnień do wystawiania zaświadczeń lekarskich udziela ZUS po złożeniu przez ww. lekarzy oświadczeń (w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego), że zobowiązują się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy zasiłkowej i przepisów o ochronie danych osobowych.
Co do zasady, lekarz wystawia zaświadczenie lekarskie na okres od dnia, w którym przeprowadził badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Może być ono jednak wystawione na okres do 3 dni poprzedzających dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli wyniki tego badania wykazują, że pracownik w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Zaświadczenie lekarskie obejmujące okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające datę badania może wystawić wyłącznie lekarz psychiatra, jeżeli stwierdza (lub podejrzewa) zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność pracownika do oceny własnego postępowania.
Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania, jeżeli:
- bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,
- badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.
Natomiast zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt pracownika w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisania ze szpitala, z tym że jeżeli pobyt w szpitalu trwa dłużej niż 14 dni, zaświadczenie takie wystawia się co 14 dni w celu umożliwienia wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Na wniosek ubezpieczonego zaświadczenie stwierdzające okres pobytu w szpitalu może być wystawione w terminie późniejszym.
Ważne: Pracownikowi, który jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, lekarz - na wniosek pracownika - wystawia odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich. |
W razie zagubienia wydruku zaświadczenia, lekarz (który wystawił to zaświadczenie), na wniosek pracownika, przekazuje wydruk zagubionego zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenie lekarskie, bez informacji o numerze statystycznym choroby ustalonym według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|