Obliczanie wysokości zasiłku chorobowego
Zasiłek chorobowy ustalany jest w wysokości procentowej i generalnie wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres jego płatności. Jeżeli jednak niezdolność do pracy przypada na pobyt w szpitalu, wysokość zasiłku chorobowego za ten okres wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku. Nie dotyczy to okresu, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego określonego w art. 92 K.p. wypłaconego ze środków pracodawcy. Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy trwającej w roku kalendarzowym pracownik zachowuje bowiem prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości nie niższej niż 80% podstawy wymiaru (chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu). Zatem wynagrodzenie chorobowe wypłacane pracownikowi ze środków pracodawcy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru.
Przykład |
Pracownik chorował w okresie od 9 kwietnia do 29 maja 2017 r. (51 dni). W czasie choroby przebywał w szpitalu od 7 do 15 maja 2017 r. (9 dni). Pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe za okres od 9 kwietnia do 11 maja 2017 r. (33 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru (w tym za pobyt w szpitalu od 7 do 11 maja), a następnie zasiłek chorobowy za okres:
- od 12 do 15 maja 2017 r. w wysokości 70% podstawy wymiaru,
- od 16 do 29 maja 2017 r. w wysokości 80% podstawy wymiaru.
W przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia co najmniej w roku kalendarzowym poprzedzającym niezdolność do pracy, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy wymiaru. Okres, za który pracownikowi przysługuje wyższa wysokość zasiłku chorobowego w związku z pobytem w szpitalu liczony jest począwszy od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po okresie 14 dni wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego.
Przykład |
Pracownik, który ukończył 50. rok życia w 2016 r., przedłożył zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na okres od 10 kwietnia do 9 czerwca 2017 r. (61 dni). Niezdolność do pracy od 24 kwietnia do 15 maja 2017 r. przypadała na pobyt w szpitalu.
Pracownik nabył prawo do:
- wynagrodzenia chorobowego za okres od 10 do 23 kwietnia 2017 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
- zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej na pobyt w szpitalu od 24 kwietnia do 12 maja 2017 r. (19 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
- zasiłku chorobowego za dni choroby przebytej w szpitalu od 13 do 15 maja 2017 r. (3 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru,
- zasiłku chorobowego za okres od 16 maja do 9 czerwca 2017 r. (25 dni po wyjściu ze szpitala) w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Dodajmy, że jeśli zaświadczenie lekarskie obejmuje nie tylko okres pobytu w szpitalu, ale także okres niezdolności do pracy przypadający po wypisaniu ze szpitala, przyjmuje się, że pobyt w szpitalu przypada od pierwszego dnia okresu objętego zaświadczeniem lekarskim przez okres odpowiedni do liczby dni pobytu w szpitalu.
W określonych przypadkach zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru. Dotyczy to niezdolności do pracy:
- przypadającej na okres ciąży (oznaczonej kodem literowym "B"),
- powstałej wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy (a także wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej),
- powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów (w tej sytuacji oprócz zaświadczenia lekarskiego należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku potwierdzające przyczynę niezdolności do pracy).
Zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru również w przypadku, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo chorobą zawodową (okoliczność ta również musi być potwierdzona odrębnym zaświadczeniem lekarskim).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|