Ustalanie prawa
Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni). Przysługuje ono pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O stanie zdrowia uzasadniającym przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. W przypadku wniesienia przez pracownika sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub w przypadku zgłoszenia przez Prezesa ZUS zarzutu wadliwości takiego orzeczenia, orzeczenie o którym mowa, wydaje komisja lekarska ZUS.
Świadczenie może być przyznane także pracownikowi, który po wykorzystaniu okresu zasiłkowego został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz ten orzekł, że rokuje on odzyskanie zdolności do pracy.
Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej ZUS stanowi podstawę do wydania przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Pracodawca (uprawniony do wypłaty zasiłków) dokonuje jego wypłaty w oparciu o decyzję ZUS określającą czas trwania oraz procentową wysokość przyznanego świadczenia.
Po wyczerpaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, osoba z którą wcześniej pracodawca rozwiązał umowę o pracę, może zgłosić chęć powrotu do pracy. Pracodawca w miarę możliwości powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli chęć powrotu do pracy zostanie zgłoszona przez tę osobę niezwłocznie po wyczerpaniu tego świadczenia, choćby nastąpiło to po upływie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy.
Kiedy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego albo urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na podstawie odrębnych przepisów. Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje w tych przypadkach zarówno wtedy, gdy przypadałoby w okresie trwania tytułu ubezpieczenia, jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia. ZUS informuje, że ubezpieczonym uprawnionym do urlopu dla poratowania zdrowia może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne w sytuacji, gdy ubezpieczonemu nie zostanie udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Nie jest przyznawane również za okresy:
- niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia,
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności (z wyjątkiem przypadków, w których prawo do świadczenia wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania).
Ponadto świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje w przypadkach, gdy:
- pracownik w okresie świadczenia wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje świadczenie w sposób niezgodny z jego celem (rehabilitacją),
- na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu zostanie stwierdzone, że niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika,
- po rozwiązaniu stosunku pracy osoba niezdolna do pracy kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|