Uwzględnianie w podstawie wymiaru świadczeń składników wynagrodzenia w odpowiednich proporcjach
Składniki wynagrodzenia takie jak premie i nagrody są wypłacane za różne okresy, tj. miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne i inne (np. raz na 4 miesiące). Na kolejnych stronach omówimy zasady wliczania do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych składników wynagrodzenia w zależności od okresu, za który są najczęściej wypłacane.
Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych:
Przysługujące za okresy miesięczne
Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, za które wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń.
Przykład |
Pracownik obok wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premie miesięczne, które w myśl regulaminu premiowania ulegają zmniejszeniu za czas choroby. Nabył on prawo do wynagrodzenia chorobowego w czerwcu 2017 r. Podstawę wymiaru tego wynagrodzenia stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. za okres od czerwca 2016 r. do maja 2017 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należało uwzględnić premie miesięczne wypłacone za ten sam okres, tj. od czerwca 2016 r. do maja 2017 r.
Przysługujące za okresy kwartalne
Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy kwartalne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Przykład |
Pracownik otrzymujący wynagrodzenie zasadnicze oraz premie kwartalne niewypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych, był niezdolny do pracy z powodu choroby w maju 2017 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2016 r. do kwietnia 2017 r. oraz 1/12 sumy kwot premii wypłaconych za II, III i IV kwartał 2016 r. oraz za I kwartał 2017 r.
Zasada wliczania premii kwartalnych w proporcji 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały ma zastosowanie również wówczas, gdy za niektóre z kwartałów pracownik nie otrzymał premii kwartalnej - bez względu na przyczynę jej nieotrzymania.
Przykład |
Pracownikowi w umowie o pracę określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz premie kwartalne (pomniejszane za czas choroby). Z przyczyn dyscyplinarnych nie otrzymał on premii kwartalnej za IV kwartał 2016 r. Pracownik chorował od 9 do 16 czerwca 2017 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od czerwca 2016 r. do maja 2017 r. W podstawie wymiaru należało uwzględnić 1/12 sumy kwot premii wypłaconych za II, III i IV kwartał 2016 r. oraz I kwartał 2017 r., pomimo że za IV kwartał 2016 r. pracownik nie otrzymał premii (premia za ten kwartał wynosiła 0 zł).
Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez okres czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, premie kwartalne należy uwzględniać proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w tych kwartałach kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, z których premia kwartalna podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń. Zasadę tę stosuje się także wówczas, gdy pracownik w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy korzystał z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego.
Przykład |
Pracownik zatrudniony od 17 października 2016 r. nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 6 do 20 czerwca 2017 r. Obok wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje on premie kwartalne, które są pomniejszane za dni nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Premię za IV kwartał 2016 r. otrzymał w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w tym kwartale, tj. za listopad i grudzień 2016 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od listopada 2016 r. do maja 2017 r. oraz 1/5 sumy kwot premii wypłaconych za IV kwartał 2016 r. i I kwartał 2017 r.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne uwzględnia się w tej podstawie nawet wtedy, gdy w danym kwartale pracownik wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego go w tym kwartale czasu pracy (odmiennie niż za okresy miesięczne).
Przykład |
Pracownik otrzymujący wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz premie kwartalne (niewypłacane za okresy pobierania świadczeń chorobowych), nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za 15 dni czerwca 2017 r. Wcześniej chorował od 4 lipca do 26 sierpnia 2016 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło:
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od czerwca 2016 r. do maja 2017 r. (z wyłączeniem wynagrodzenia za lipiec i sierpień - w tych miesiącach przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy) oraz
- 1/12 sumy kwot premii wypłaconych za II, III i IV kwartał 2016 r. oraz I kwartał 2017 r. (pomimo, że w III kwartale 2016 r. pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego w tym kwartale czasu pracy).
Przysługujące za okresy roczne
Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy roczne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez cały rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (albo korzystał z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego), składniki roczne uwzględnia się proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w roku poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy.
Przykład |
Pracownik otrzymujący wynagrodzenie zasadnicze oraz nagrodę roczną (niewypłacaną za okresy absencji chorobowej), nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 2 do 19 czerwca 2017 r. Podstawę wymiaru tego wynagrodzenia stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od czerwca 2016 r. do maja 2017 r. oraz 1/12 nagrody rocznej wypłaconej za 2016 r. (tj. rok poprzedzający czerwiec 2017 r.).
Zasadę dotyczącą uwzględniania składników wynagrodzenia w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za okres poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia przysługujących za inne okresy, np. półroczne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|