Na jakie formy wsparcia może liczyć pracodawca przy zatrudnianiu pracowników?
Zatrudnienie pracownika to niewątpliwie dodatkowy koszt dla firmy. Zatrudniając jednak osobę bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy, można liczyć na pewne formy wsparcia, np. pomoc na wyposażenie bądź doposażenie jego stanowiska pracy. Wsparcie można również uzyskać z tytułu zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego. Zachętą do zatrudniania osób bezrobotnych (w określonym wieku) jest też zwolnienie z opłacania za nich składek na FP i FGŚP.
Wyposażenie i doposażenie stanowiska pracy
Starosta może z Funduszu Pracy zrefundować podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Z dniem 1 lipca 2017 r. do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzono szereg zmian na mocy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu "Za życiem" (Dz. U. z 2017 r. poz. 1292).
Jednocześnie od 15 lipca br. obwiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1380). Zastąpiło ono poprzednio obowiązujące rozporządzenie, które utraciło moc z dniem 1 lipca br.
Przede wszystkim zmienił się katalog podmiotów, które mogą ubiegać się o takie wsparcie.
Wspomniana refundacja może być również udzielona niepublicznym przedszkolom i niepublicznym szkołom, o których mowa w ustawie o systemie oświaty. O taką refundację mogą się też ubiegać żłobki lub kluby dziecięce tworzone i prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Przy czym refundacja obejmuje koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć, dla skierowanego bezrobotnego, skierowanego poszukującego pracy, lub skierowanego poszukującego pracy absolwenta, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług rehabilitacyjnych, może ubiegać się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, dla skierowanego bezrobotnego, skierowanego poszukującego pracy, lub skierowanego poszukującego pracy absolwenta, również w wysokości maksymalnie 6-krotności wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
Refundację otrzymać może również osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszkująca lub mająca siedzibę na terytorium Polski, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej (producent rolny) zatrudniająca w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.
Podstawą otrzymania takich środków jest zobowiązanie się podmiotu do zatrudniania bezrobotnego lub poszukującego pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, niepubliczne przedszkole, niepubliczną szkołę i producent rolny, który otrzymał refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy i zatrudniał na utworzonym stanowisku pracy skierowanego lub skierowanych bezrobotnych z urzędu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy lub zatrudniał skierowanego lub skierowanych przez urząd pracy poszukujących pracy, co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy łącznie przez okres krótszy niż 24 miesiące, jest zobowiązany dokonać zwrotu, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty, otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi proporcjonalnie do okresu, jaki pozostał do 24 miesięcy zatrudnienia skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy.
Przeciętne wynagrodzenie przyjmowane jest w wysokości obowiązującej w dniu zawarcia umowy z podmiotem wnioskującym o refundację.
Żłobek lub klub dziecięcy z miejscami integracyjnymi i podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne w miejscu zamieszkania, w tym usługi mobilne, który otrzymał refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, będzie musiał zwrócić otrzymaną refundację, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty, proporcjonalnie do okresu, jaki pozostał do 24 miesięcy zatrudnienia, jeżeli zatrudniał skierowaną przez urząd pracy osobę, na utworzonym stanowisku pracy, co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy łącznie przez okres krótszy niż 24 miesiące.
Prace interwencyjne
Kolejną możliwością uzyskania pomocy z tytułu przyjęcia do pracy osób bezrobotnych jest zorganizowanie tzw. prac interwencyjnych. W tym przypadku starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił skierowanego bezrobotnego, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Zwrot dokonywany jest w wysokości ustalonej w zawieranej umowie. Z tym że, nie może ona przekraczać kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku, obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Zwrot dokonywany jest przez okres 6, 12 lub 24 miesięcy.
Natomiast, jeżeli pracodawca w ramach prac interwencyjnych zatrudni bezrobotnych powyżej 50. roku życia, którzy:
- spełniają warunki konieczne do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysokości do 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia,
- nie spełniają warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysokości do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
Oprócz tego, po zakończeniu tej formy aktywizacji, pracodawcy przysługuje jednorazowa premia, jeżeli skierowany przez starostę uczestnik przygotowania zawodowego dorosłych ukończył program praktycznej nauki zawodu dorosłych lub przyuczenia do pracy dorosłych i zdał egzamin, np. czeladniczy.
Zatrudnienie pracowników 50+
Pracodawca może również liczyć na wsparcie, jeżeli zatrudni osoby bezrobotne z kategorii wiekowej 50+ (skierowane z urzędu pracy). Pomoc w tym przypadku przyznawana jest w formie dofinansowania ich wynagrodzeń. Przyznaje je starosta na podstawie umowy zawartej z pracodawcą. Kwota dofinansowania wynikająca z tej umowy nie może jednak przekroczyć miesięcznie połowy wynagrodzenia minimalnego za zatrudnionego bezrobotnego.
Dofinansowanie to przyznawane jest przez okres:
- 12 miesięcy - w przypadku bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat,
- 24 miesięcy - w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.
W takiej sytuacji skierowaną osobę bezrobotną należy zatrudnić na okres wskazany umową, a następnie zatrudnienie to trzeba utrzymać po upływie tego okresu, odpowiednio przez:
- 6 miesięcy - w przypadku, gdy dofinansowanie przysługiwało przez okres 12 miesięcy,
- 12 miesięcy - w przypadku, gdy dofinansowanie przysługiwało przez okres 24 miesięcy.
Poszukującym pracy jest niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|