Stosowanie formularzy
Postępowanie w sprawach świadczeń krótko- i długoterminowych z reguły jest prowadzone na wniosek. W zależności od rodzaju świadczenia może on zostać złożony:
- na piśmie albo ustnie do protokołu sporządzonego przez pracownika organu rentowego, bezpośrednio w jednostce organizacyjnej ZUS - najbliższej ze względów komunikacyjnych dla wnioskującego albo właściwej odpowiednio dla miejsca zamieszkania zainteresowanego, którego wniosek dotyczy albo siedziby płatnika składek zainteresowanego,
- za pośrednictwem poczty,
- w formie elektronicznej,
przez:
- zainteresowanego,
- osobę upoważnioną przez zainteresowanego,
- pełnomocnika zainteresowanego,
- płatnika składek zainteresowanego.
Przy czym w każdej z przewidzianych przez ustawodawcę form wystąpienia z wnioskiem można skorzystać z przygotowanych przez organ rentowy w tym celu formularzy. Choć w zasadzie w każdej z możliwych sytuacji nie ma konieczności korzystania z odpowiednich formularzy, to niejednokrotnie wypełnienie danego druku może ułatwić proces wszczęcia postępowania. Ważne bowiem jest, aby wniosek o konkretne świadczenie zawierał wszystkie niezbędne dane, w oparciu o które ZUS będzie miał możliwość prawidłowo rozpoznać prawo do wnioskowanego świadczenia.
Pamiętać przy tym należy, że złożenie samego wniosku to trochę za mało. Wraz z wnioskiem należy przedłożyć wymaganą dokumentację, na podstawie której ustalana jest wysokość danej należności, jak również prawo do niej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|