Wypowiedzenie zmieniające dla pracownika w wieku przedemerytalnym
Planujemy zmianę warunków zatrudnienia dla ogółu pracowników, poprzez zlikwidowanie premii regulaminowej. Zmiany będą dokonywane w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Czy w ten sposób możemy zmienić warunki płacowe również pracownikom w wieku przedemerytalnym?
TAK. Generalnie pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego - jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 K.p.). Zakaz wypowiedzenia odnosi się także do wypowiedzenia zmieniającego. Tylko wyjątkowo, w przypadkach określonych w przepisach prawa pracy, można dokonać wypowiedzenia zmieniającego pracownikom w wieku przedemerytalnym.
Zakazu wypowiadania warunków pracy lub płacy pracownikom w wieku przedemerytalnym nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 K.p.). Ponadto zakaz wypowiadania warunków zatrudnienia pracownikom w wieku przedemerytalnym nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 § 1 K.p.). Kolejne ograniczenie ochrony pracownika w wieku przedemerytalnym wynika z art. 43 K.p., zgodnie z którym pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi w wieku przedemerytalnym warunki pracy lub płacy, jeżeli:
- wprowadza nowe zasady wynagradzania, dotyczące ogółu pracowników lub tej ich grupy, w której znajduje się pracownik w wieku przedemerytalnym,
- pracownik nie może z przyczyn zdrowotnych wykonywać dotychczasowej pracy, co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarskim (np. nie może nadal wykonywać pracy na wysokości),
- pracownik w sposób niezawiniony stracił uprawnienia konieczne do wykonywania dotychczasowej pracy.
Dalsze możliwości wypowiedzenia pracownikom w wieku przedemerytalnym warunków pracy lub płacy przewiduje ustawa o zwolnieniach grupowych. Pracodawca może na jej podstawie wypowiedzieć pracownikom w wieku przedemerytalnym warunki pracy lub płacy (art. 5 ust. 5 tej ustawy). Jeżeli spowodowałoby to obniżenie wynagrodzenia, pracownikom tym przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony, dodatek wyrównawczy. Powyższe zasady dokonywania wypowiedzenia zmieniającego obowiązują również przy tzw. zwolnieniach indywidualnych, tj. zwolnieniach dokonywanych w oparciu o art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych w liczbie mniejszej niż wskazane w art. 1 tej ustawy.
W kontekście stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu należy uznać wypowiedzenie zmieniające za dopuszczalne. W zależności od liczby pracowników w firmie, podstawą wypowiedzenia będzie art. 43 K.p. lub art. 5 ust. 5 (art. 10) ustawy o zwolnieniach grupowych.
Przykład Pracownik w wieku przedemerytalnym był zatrudniony w zakładzie pracy, w którym przeprowadzano zwolnienia grupowe. Pracodawca wypowiedział mu warunki płacy, co było uzasadnione złą sytuacją finansową pracodawcy w związku ze zmniejszeniem produkcji. Równocześnie pracodawca poinformował, że będzie wypłacał dodatek wyrównawczy. Pracownik wniósł odwołanie od tego wypowiedzenia do sądu pracy, domagając się przywrócenia dotychczasowych warunków płacy. W pozwie zarzucił, że podlega ochronie przedemerytalnej, w związku z czym wypowiedzenie umowy lub jej warunków było niedopuszczalne. Sąd pracy oddalił powództwo, gdyż pracodawca działał zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|