Ochrona przedemerytalna w dodatkowym zatrudnieniu
Zatrudniamy kilkanaście osób, w tym jednego pracownika (urodzonego w listopadzie 1952 r.), któremu przysługuje ochrona przedemerytalna. Jest to jego dodatkowe zatrudnienie (na część etatu). Planujemy likwidację jego stanowiska pracy. Czy w związku z tym możemy mu wypowiedzieć umowę?
NIE. Pracownika obejmuje ochrona przedemerytalna wynikająca z art. 39 K.p.
Zgodnie z ogólną zasadą pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 K.p.).
Przepis ten nie znajduje zastosowania jedynie w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Należy podkreślić, że ochrona przedemerytalna nie jest ograniczona tylko do jednej umowy o pracę. Przysługuje w każdym stosunku pracy nawiązanym przez pracownika. Na tę ochronę nie ma także wpływu charakter stosunku pracowniczego (podstawowy czy dodatkowy) ani wymiar czasu pracy.
Nawiązując do podanej w pytaniu przyczyny leżącej u podstaw wypowiedzenia umowy (likwidacja stanowiska), to skutkowałaby ona złagodzeniem ochrony stosunku pracy pracownika, jeśli pracodawca zatrudniałby co najmniej 20 osób. Wówczas zastosowanie miałaby ustawa o zwolnieniach grupowych. Na mocy tego aktu prawnego w razie dokonywania zwolnień grupowych (art. 5 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych), jak i indywidualnych (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych) taki pracodawca mógłby wypowiedzieć pracownikowi w wieku przedemerytalnym warunki pracy lub płacy.
Zastosowanie ochrony przed- emerytalnej nie tylko do umowy, ale także do jej warunków (pracy i płacy) potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 11 lipca 1975 r. (sygn. akt I PZP 19/75), w której wyjaśnił, że zakład pracy nie może wypowiedzieć warunków pracy lub płacy pracownikowi, który w dacie doręczenia pisma wypowiadającego te warunki jest objęty ochroną przedemerytalną.
W świetle powyższego pracodawcy, o którym mowa w pytaniu, pozostaje jedynie wystąpienie do pracownika z ofertą rozwiązania umowy o pracę, ewentualnie zmiany jej warunków na podstawie porozumienia stron. Porozumienie stron, jako jeden z trybów rozwiązania umowy o pracę, może być zastosowany przez strony stosunku pracy niezależnie od tego, czy pracownikowi przysługuje szczególna ochrona.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|