Przejęcie pracowników a ochrona przedemerytalna
W październiku br. dojdzie do przejęcia zakładu pracy przez inną firmę. Wśród pracowników, którzy przejdą do nowego zakładu będą dwie osoby z ochroną przedemerytalną. Czy przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę uchyla tę ochronę i pozwala nowemu pracodawcy na wypowiedzenie im umowy? Jeżeli nie, to czy może on wypowiedzeniem zmieniającym obniżyć im wymiar etatu oraz wysokość wynagrodzenia?
Generalnie spełnianie przez pracownika warunków wskazanych w art. 39 K.p. wyłącza możliwość wypowiedzenia mu umowy o pracę. Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę nie ogranicza ochrony pracownika w wieku przedemerytalnym. W "dużym" zakładzie, podlegającym ustawie o zwolnieniach grupowych będzie jednak możliwa modyfikacja warunków pracy ze względu na zmiany organizacyjne lub inne dotyczące pracodawcy. Daje to możliwość dokonania wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi w wieku przedemerytalnym, które - jeśli spowoduje obniżenie wynagrodzenia - będzie wymagało wypłacania dodatków wyrównawczych. Obniżenie wynagrodzenia bez konieczności wypłaty takich dodatków jest możliwe tylko wówczas, gdy wprowadzane są nowe zasady wynagradzania dla wszystkich pracowników lub tej ich grupy (działu, wydziału), do której osoba ta należy.
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę. Zmiana po stronie pracodawcy nie ma znaczenia dla tej ochrony.
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (tzw. wypowiedzenie zmieniające) jest jednostronną czynnością pracodawcy prowadzącą, po upływie okresu wypowiedzenia, do zmiany wskazanych w nim warunków zatrudnienia. Stosuje się do niego odpowiednio przepisy o definitywnym wypowiedzeniu umowy (art. 42 § 1 K.p.), w tym m.in. przepisy dotyczące ochrony przed wypowiedzeniem. Jeżeli więc pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy, to jednocześnie ma - w typowych sytuacjach - zamkniętą drogę do jednostronnej zmiany warunków pracy i płacy.
Jak wspomniano na wstępie, zmiany po stronie pracodawcy wynikające z przejęcia zakładu pracy przez nowy podmiot nie wpływają na zakres ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym. Stosunek pracy istniejący po połączeniu zakładów pracy jest kontynuacją dotychczasowego, a więc jest tym samym stosunkiem pracy, który istniał przed połączeniem. Łączenie się firm i związane z tym czynności prawne nie uchylają ochrony. Pracownik zachowuje nadal swoje stanowisko, wynagrodzenie i inne dotychczasowe warunki zatrudnienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|