Zwolnienie pracownika na świadczeniu przedemerytalnym
We wrześniu br. pracownik pobierający świadczenie przedemerytalne nabędzie prawo do emerytury, w związku z czym muszę rozwiązać z nim umowę o pracę, żeby otrzymał świadectwo pracy, które dołączy do wniosku emerytalnego. Czy tryb rozwiązania umowy o pracę ma tu jakieś znaczenie, np. czy mogę go zwolnić za porozumieniem stron? Czy pracownikowi pobierającemu wspomniane świadczenie przysługuje ochrona przedemerytalna?
Na wstępie należy zasygnalizować, że przyznanie pracownikowi emerytury nie wymaga rozwiązania z nim stosunku pracy, natomiast jest ono konieczne, jeżeli pracownik chce otrzymywać przyznane świadczenie (art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Prawo pracy nie przewiduje szczególnej formy rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przechodzącymi na emeryturę. Obowiązują tu ogólne zasady wynikające z art. 30 K.p. W sytuacji przedstawionej w pytaniu najkorzystniejsze wydaje się rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, co wymaga zgody pracownika.
Fakt pobierania przez pracownika świadczenia przedemerytalnego nie uprawnia go do skorzystania z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem na mocy art. 39 K.p.
Przepis art. 39 K.p. przewiduje zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku). Przytoczona regulacja nie traktuje faktu uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego jako przesłanki objęcia szczególną ochroną zatrudnienia. Pracownik nie jest więc chroniony przed wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę w okresie 4 lat bezpośrednio poprzedzających przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Ochrona nie przysługuje również z tytułu samego faktu pobierania tego świadczenia, może jednak obowiązywać, jeżeli pracownik w okresie pobierania świadczenia przedemerytalnego wejdzie w 4-letni okres poprzedzający uzyskanie przez niego wieku emerytalnego.
Z takim przypadkiem mamy do czynienia w sytuacji przedstawionej w pytaniu, bowiem już we wrześniu br. pracownik nabędzie prawo do emerytury. Zgodnie z art. 39 K.p., podlega więc szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem przez pracodawcę, choć należy podkreślić, że nie jest to ochrona związana z faktem pobierania świadczenia przedemerytalnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|