Limity w składkach ZUS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 76 (1430) z dnia 21.09.2017
Postępowanie przy nadpłacie składek emerytalnej i rentowych
Istnieją przypadki, że składki emerytalną i rentowe płatnik opłaci za ubezpieczonego od kwoty przewyższającej roczną granicę podstawy ich wymiaru. Zobowiązany jest wtedy sporządzić do organu rentowego korektę dokumentów rozliczeniowych oraz ustalić wysokość powstałej z tego tytułu nadpłaty. Korekta takich dokumentów składa się z:
- raportu ZUS RCA, w którym należy prawidłowo rozliczyć składki oraz
- deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w której wykazuje się pełne rozliczenie składek i ewentualnie wypłaconych świadczeń (wszystkim ubezpieczonym).
Druki ZUS RCA i ZUS DRA dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
W raporcie korygującym, obok podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych, należy też skorygować podstawę wymiaru składki zdrowotnej (w tym składkę zdrowotną). W poprzednim raporcie została ona niesłusznie pomniejszona o potrącone ze środków pracownika zawyżone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Po przekazaniu tych dokumentów na koncie płatnika w ZUS powstanie nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne. Z powodu korekty dokumentów wystąpi równocześnie niedopłata składki zdrowotnej. ZUS powstałą nadpłatę zaliczy z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek. Natomiast w razie ich braku - na przyszłe zobowiązania składkowe, chyba że płatnik zwróci się do ZUS z wnioskiem o ich zwrot. Jeżeli zatem płatnik chce otrzymać zwrot nadpłaconych składek, oprócz przekazania korekt dokumentów, powinien złożyć również stosowny wniosek. Wtedy nadpłacone składki emerytalna i rentowe zwracane są przez ZUS w całości w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o ich zwrot. Z kwoty nadpłaconych składek ZUS potrąci niedopłatę składki zdrowotnej.
Pracodawca, który nadpłacił za pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ponad roczny limit podstawy ich wymiaru, w każdym przypadku ma obowiązek zwrócić mu nienależnie potrącone z jego wynagrodzenia składki na te ubezpieczenia. Kwota zwróconych takiej osobie nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi dla niej przychód ze stosunku pracy. Ze względu na to, iż zwrot nadpłaconych składek jest przychodem w momencie jego faktycznej wypłaty (bądź postawienia do dyspozycji), pracodawca powinien pobrać od kwoty nadpłaty zaliczkę na podatek dochodowy w tym miesiącu, w którym zwrot zostanie dokonany pracownikowi.
Kwotę zwrotu przysługującą pracownikowi stanowią nadpłacone przez niego składki emerytalna i rentowe, po pomniejszeniu o niedopłatę składki zdrowotnej oraz ustaloną od nadpłaty zaliczkę na podatek dochodowy. Należy pamiętać, aby przychodu do opodatkowania nie pomniejszać o składkę zdrowotną.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|