Limity w składkach ZUS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 76 (1430) z dnia 21.09.2017
Jakie wypłaty wlicza się do kwoty rocznego limitu składek?
Zatrudniona w naszej firmie pracownica na koniec września 2017 r. przekroczy roczną granicę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy dodatek funkcyjny wypłacony za okres pobierania zasiłku chorobowego (wyłączony z podstawy wymiaru składek) mam wliczyć jej do kwoty tego limitu?
NIE. Składnika wynagrodzenia, który jest wyłączony z podstawy wymiaru składek, nie wlicza się do rocznej granicy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Do czasu osiągnięcia przez pracownika rocznej kwoty granicznej podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych płatnik składek oblicza, potrąca i przekazuje do ZUS należne składki na te ubezpieczenia od przychodu uzyskanego przez ubezpieczonego w danym miesiącu kalendarzowym. W przypadku gdy pracownik osiągnął kwotę rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych, płatnik składek zaprzestaje obliczania i przekazywania do ZUS składek na te ubezpieczenia od nadwyżki ponad tę kwotę. Tak wynika z art. 19 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie zwalnia go to jednak z rozliczania składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne, tj. chorobowej i wypadkowej oraz ubezpieczenie zdrowotne, a także ewentualnie na FP i FGŚP.
Jak wynika z treści pytania, od kwoty dodatku funkcyjnego wypłaconego pracownikowi za okres pobierania zasiłku chorobowego nie opłacano składek na ubezpieczenia społeczne (w konsekwencji też składki na ubezpieczenie zdrowotne) do ZUS. Przychód ten korzysta bowiem z wyłączenia z oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a także na wszystkie pozostałe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne) nie stanowią m.in. składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.
W rezultacie kwoty tego przychodu nie uwzględnia się przy wyliczaniu rocznej granicy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe pracownika.
Limit podstawy wymiaru składek dotyczy przychodów, od których obliczane były za ubezpieczonego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|