Limity w składkach ZUS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 76 (1430) z dnia 21.09.2017
Wyższa składka chorobowa bez wpływu na składkę zdrowotną
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opłacam za siebie wszystkie składki ubezpieczeniowe do ZUS. Począwszy od września 2017 r. do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne deklaruję kwotę w wysokości 10.657,50 zł, tj. maksymalną wysokość podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Czy kwotę tę powinnam również przyjąć do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne?
NIE. Do podstawy wymiaru składki zdrowotnej Czytelniczka, jako przedsiębiorca, może nadal deklarować obowiązującą ją w 2017 r. minimalną jej wysokość, tj. 3.303,13 zł. Podwyższenie przez nią podstawy wymiaru składek społecznych do wskazanej w pytaniu kwoty nie zwiększa bowiem do tej samej wysokości podstawy wymiaru składki zdrowotnej.
Dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi dowolnie zadeklarowana kwota. Wysokość tej podstawy zaproponowana przez przedsiębiorcę nie może być jednak niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (w 2017 r. - 3.303,13 zł). Wynika to z art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Wysokość podstawy wymiaru składki zdrowotnej nie jest w żaden sposób powiązana z zadeklarowaną przez przedsiębiorcę wysokością podstawy wymiaru składek społecznych. Oznacza to, że podwyższenie jednej podstawy wymiaru (tu: składek społecznych) nie wpływa na wysokość drugiej podstawy wymiaru (tj. składki na ubezpieczenie zdrowotne).
Deklarując jednak do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyższą kwotę, aniżeli określona dla niej minimalna jej wysokość, przedsiębiorca powinien uważać, aby nie przekroczyć limitu obowiązującego w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych oraz dotyczącego dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ponadto wzrost podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne spowoduje równoczesną podwyżkę do tej kwoty podstawy wymiaru składki na FP. Jest tak dlatego, że podstawę wymiaru składki na FP stanowi podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|