Limity w składkach ZUS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 76 (1430) z dnia 21.09.2017
Premie i dodatki w podstawie wymiaru składek pracownika na wychowawczym
Ustalając podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych z tytułu urlopu wychowawczego bierze się pod uwagę wypłacone pracownikowi przed tym urlopem premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne. Należy je uwzględnić w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których pracodawca przyjmuje wynagrodzenie do ustalenia tej podstawy. Jeśli świadczenia te przysługują za okresy kwartalne, wówczas wlicza się je do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym rozpoczął się urlop wychowawczy (przykład 1).
Z kolei, gdy przysługują one za okresy roczne, wtedy należy uwzględnić je w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym rozpoczął się urlop wychowawczy. Analogiczne zasady stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia wypłacanych za inne okresy.
Zdarza się też, że pracownikowi przysługuje składnik wynagrodzenia (np. premia miesięczna), uwzględniany w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, lecz nie został on wypłacony. W takim przypadku do podstawy wymiaru składek za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed urlopem wychowawczym należy przyjąć składniki w wysokości wypłaconej za poprzedni okres np. premię za poprzedni miesiąc (przykład 2). Trzeba podkreślić, że wypłata tych składników już po ustaleniu podstawy wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego nie powoduje konieczności ponownego jej obliczenia.
Przykład 1
Zatrudniona w firmie pracownica korzysta z urlopu wychowawczego od 21 sierpnia 2017 r. Przed przejściem na urlop otrzymywała, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, uznaniowe premie kwartalne. Podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych stanowi dla niej przeciętne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze za okres od sierpnia 2016 r. do lipca 2017 r. oraz premie za III i IV kwartał 2016 r. oraz I i II kwartał 2017 r. Premia za I kwartał 2017 r. nie została pracownicy przyznana (nie spełniała ona warunków). Wobec powyższego w podstawie wymiaru składek uwzględniono 1/12 część premii wypłaconych za III i IV kwartał 2016 r. oraz II kwartał 2017 r.
Pracownica przeszła na urlop wychowawczy 4 września 2017 r. Do ustalenia podstawy wymiaru składek należało przyjąć wynagrodzenie za okres od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. i premie za te same miesiące. Do dnia sporządzenia dokumentów rozliczeniowych za wrzesień 2017 r. premia za sierpień 2017 r. nie została jeszcze wypłacona. Wobec tego przy ustalaniu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych przyjęto premię za lipiec 2017 r. w podwójnej wysokości. Wypłata premii za sierpień br. nie spowoduje przeliczenia podstawy wymiaru składek. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|