Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Urlop wypoczynkowy w systemie równoważnym
Pracownik pełnoetatowy zatrudniony w systemie równoważnym miał zaplanowaną w grafiku pracę w dniach od 1 do 5 września 2017 r. po 10 godzin (we wszystkich tych dniach). Na te dni wystąpił o urlop. Czy sobota i niedziela (2 i 3 września br.) to też są dni jego urlopu?
TAK, bo także w tych dniach miał przewidzianą w harmonogramie pracę. Urlop wypoczynkowy udzielany jest w dni będące dla pracownika dniami pracy, niezależnie od tego, czy przypadają na dni powszednie, niedziele czy święta.
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Tak stanowi art. 1542 K.p.
Biorąc pod uwagę, że pracownicy mogą świadczyć pracę w różnych rozkładach i systemach czasu pracy, a w określonych przypadkach może ona przypadać na niedziele czy święta, dni urlopu dla każdego pracownika mają charakter indywidualny. W organizacji podstawowej przypadają one najczęściej na dni od poniedziałku do soboty, natomiast w systemach szczególnych na wszystkie 7 dni w tygodniu, niezależnie czy są to niedziele, czy święta.
Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.). W przypadku pracowników, których obowiązuje niższa dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jeden dzień urlopu odpowiada tej niższej normie dobowej. Przeliczanie dni urlopu na godziny służy prawidłowemu rozliczaniu urlopu.
Pracownik zatrudniony na pełny etat przez cały rok ma do wykorzystania odpowiednio:
- 160 godzin urlopu (20 dni × 8 godzin) - przy stażu pracy krótszym niż 10 lat,
- 208 godzin urlopu (26 dni × 8 godzin) - przy stażu wynoszącym co najmniej 10 lat (art. 154 § 1 K.p.).
Od tak ustalonej puli godzinowej urlopu odejmuje się liczbę godzin wykorzystanego urlopu (nie dni). Przykładowo, jeżeli w danym dniu pracownik zatrudniony w systemie równoważnym miał zaplanowaną pracę przez 12 godzin, to tyle godzin należy odjąć z jego puli urlopowej. Natomiast gdy praca miała trwać 8 godzin, to dzień jego urlopu odpowiada wówczas 8 godzinom.
Przykład
Pracownik pełnoetatowy zatrudniony na czas nieokreślony w systemie równoważnym miał zaplanowaną w grafiku pracę w dniach od 1 do 5 września 2017 r. po 10 godzin we wszystkich tych dniach. Złożył wniosek o urlop na czas od 1 do 5 września 2017 r. Ma staż pracy uprawniający go do 26 dni urlopu. Za każdy dzień urlopu należy odjąć z jego puli urlopowej 10 godzin, a pracownikowi pozostanie do wykorzystania w 2017 r. 158 godzin urlopu, zgodnie z wyliczeniem:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|