Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Rozkład czasu pracy w systemie równoważnym
Chcielibyśmy w wariancie podstawowym systemu równoważnego zaplanować pracę na 6 dni i 72 godziny w tygodniu. Czy jest to możliwe? Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w dniu następnym o wcześniejszej godzinie?
Na oba pytania odpowiedź brzmi: tak, z tym że aby planować pracę w porze wcześniejszej niż w dniu poprzednim niezbędne jest wprowadzenie tzw. organizacji ruchomej.
Cechą charakterystyczną systemu równoważnego czasu pracy jest możliwość wydłużenia dniówki roboczej, a także elastyczne kształtowanie rozkładu, polegające na wyznaczaniu większej liczby dni roboczych, a w konsekwencji godzin pracy w niektórych tygodniach okresu, kompensowane mniejszą intensywnością pracy w pozostałych tygodniach i dniach. Powyższe nie narusza przepisów o czasie pracy, gdy:
- liczba zaplanowanych w okresie rozliczeniowym godzin jest zgodna z wymiarem,
- występuje właściwa ilość dni wolnych (zachowano przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy),
- zagwarantowano odpoczynki dobowe i tygodniowe.
Podczas układania rozkładu czasu pracy należy pamiętać o zakazie planowania nadgodzin, co mogłoby mieć miejsce w razie wyznaczania wcześniejszej godziny rozpoczęcia pracy w dniu następnym. Przykładowo pracownikowi rozpoczynającemu pracę w poniedziałek o 700, następnego dnia można ją zaplanować od 700, 730, 800 lub później, ale nie można od 600 czy 630, ponieważ począwszy od tej godziny do 700 tego dnia byłaby to praca w poprzedniej dobie roboczej, która mogłaby prowadzić do naruszenia normy lub przedłużonego wymiaru dobowego. Jeżeli jednak jest to w zakładzie niezbędne, pracodawca może wprowadzić tzw. ruchomą organizację pracy, która dopuszcza:
- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, będących zgodnie z rozkładem dla pracowników dniami pracy albo
- przedział czasu, w którym pracownik samodzielnie decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z rozkładem jest dla niego dniem pracy.
Taka organizacja także nie może naruszać odpoczynku dobowego i tygodniowego. W przypadku stosowania rozkładu ruchomego ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1401 § 4 K.p.).
Przykład
Pracodawca stosuje system równoważny w wariancie podstawowym (wymiar dobowy do 12 godzin) w połączeniu z organizacją ruchomą, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Na październik br. dla jednej z grup pracowników zaplanował pracę w godzinach:
Rozkład należy uznać za prawidłowy, bowiem zachowuje obowiązujący wymiar czasu pracy (176 godz.), zapewnia odpoczynki dobowe i tygodniowe, minimalną łączną liczbę dni wolnych od pracy oraz przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy. Podwyższona liczba roboczogodzin w pierwszym i czwartym tygodniu pracy nie wpływa na jego prawidłowość, ponieważ jest kompensowana niższą liczbą godzin w pozostałych tygodniach. Wcześniejsze rozpoczęcie pracy 22 października br. wobec wprowadzenia organizacji ruchomej jest dopuszczalne (w innym przypadku w rozpatrywanej dobie doszłoby do przekroczenia normy dobowej).Planowanie pracy w niedzielę jest możliwe w okolicznościach wskazanych w art. 15110 K.p., przy czym pracownik powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 15112 K.p.), co zostało uwzględnione w rozkładzie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|