Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Dobowy wymiar czasu pracy w systemie równoważnym
Pracodawca zamierza wprowadzić w zakładzie dla części pracowników równoważny system czasu pracy. Czy możliwe jest wprowadzenie w nim takiej organizacji czasu pracy, aby w niektóre dni pracownicy pracowali np. po 10 godzin, a w niektóre po 5 lub 6 godzin?
TAK. Zastosowanie równoważnego systemu czasu pracy pozwala pracodawcy na wydłużanie lub skracanie dobowego wymiaru czasu pracy pracowników w zależności od zapotrzebowania na pracę.
Wariant podstawowy systemu równoważnego może być wprowadzony, jeżeli uzasadnia to rodzaj pracy lub jej organizacja. Dopuszcza on przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Zrównoważenie przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy następuje poprzez ustalenie krótszego dobowego wymiaru czasu pracy w niektórych dniach lub wskazanie dni wolnych od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach 1-miesięczny okres rozliczeniowy może być wydłużony, jednak nie więcej niż do 3 miesięcy, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych - nie więcej niż do 4 miesięcy. Tak stanowi art. 135 § 2 i 3 K.p. Ponadto, jak wynika z art. 129 § 2 K.p., w każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi albo dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy. Należy przy tym zachować ogólne zasady dotyczące ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Przedłużony do 16 lub 24 godzin wymiar dobowy można stosować, np. przy pilnowaniu mienia.
Jak wynika z powołanych regulacji, w wariancie podstawowym systemu równoważnego możliwe jest wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 10, a nawet do 12 godzin. Jednak dla zachowania obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy należy go równoważyć krótszymi dniami roboczymi, np. po 5, 6 lub 8 godzin. Możliwe jest też ustalenie dodatkowych dni wolnych od pracy dla zrównoważenia przedłużeń dobowych.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|