Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Ustalanie wymiaru czasu pracy w systemie równoważnym
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym i pracuje w dni wynikające z harmonogramu czasu pracy, a pozostałe ma wolne. W jednym z miesięcy przez okres dwóch tygodni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w takim przypadku należy pracownikowi obniżyć miesięczny wymiar czasu pracy? Co z wymiarem czasu pracy, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego?
Wymiar czasu pracy w systemie równoważnym dla danego okresu rozliczeniowego oblicza się w ten sam sposób jak w każdym innym systemie, z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym. Metodyka tego wyliczenia wynika z art. 130 K.p. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Ponadto, zgodnie z art. 130 § 3 K.p., wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
Zatem wszelkie usprawiedliwione nieobecności w pracy, przypadające na rozkładowe godziny pracy danego pracownika, obniżają jego wymiar czasu pracy. Zalicza się do nich m.in. czas niezdolności do pracy wskutek choroby (potwierdzony zaświadczeniem lekarskim) oraz okres urlopu.
Przykład Pracownik pełnoetatowy zatrudniony w systemie równoważnym pracuje w różne dni tygodnia. W jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym sierpień 2017 r., w którym obowiązywało 176 godzin do przepracowania, miał pracować przez 10 dni po 12 godzin i przez 7 dni po 8 godzin. W ramach pracy zgodnej z rozkładem przepracował w tym miesiącu 92 godziny, przez 60 godzin przebywał na zwolnieniu lekarskim, a przez 24 godziny korzystał z urlopu. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego pracodawca obniżył wymiar czasu pracy pracownika o liczbę godzin wynikającą z następujących nieobecności usprawiedliwionych: 176 godzin - (60 godzin chorobowej niezdolności do pracy + 24 godziny urlopu) = 92 godziny. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|