Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Praca w systemie równoważnym kobiety w ciąży
Jedna z naszych pracownic zatrudnionych w systemie równoważnym jest w ciąży. Zasadniczo jej rozkład czasu pracy wygląda w ten sposób, że 3 dni w tygodniu pracuje po 8 godzin, jeden dzień 6 godzin oraz jeden dzień 10 godzin (w zakresie obowiązującego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym). Czy pracownica powinna złożyć oświadczenie o tym, że jest w ciąży, aby mogła pracować tylko po 8 godzin na dobę?
Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, w zakładzie może być wprowadzony równoważny system czasu pracy. Charakteryzuje się on możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, który równoważony jest krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w pozostałych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W wariancie podstawowym tego systemu dopuszcza się możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin (art. 135 § 1 K.p.).
Jednocześnie ustawodawca wprowadził zakaz przekraczania normy dobowej czasu pracy w niektórych systemach i rozkładach czasu pracy. Jak stanowi art. 148 K.p., m.in. w systemie równoważnym, czas pracy pracownic w ciąży nie może przekraczać 8 godzin. Pracownica w takiej sytuacji zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy, pracownica w ciąży może być zatrudniona w systemie równoważnym, ale może wówczas wykonywać pracę tylko po 8 godzin na dobę. Pracodawca nie może wyznaczyć jej w tym systemie pracy przekraczającej 8 godzin na dobę, chociaż w wariancie podstawowym systemu równoważnego dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Zatem pracodawca powinien rozważyć celowość dalszego zatrudniania pracownicy w tym systemie.
Należy przy tym dodać, że dokumentem, który potwierdza stan ciąży pracownicy, jest świadectwo lekarskie, a nie oświadczenie pracownicy (art. 185 § 1 K.p.). Pracownica jest więc obowiązana przedstawić pracodawcy świadectwo lekarskie o stanie ciąży, którego skutkiem jest konieczność skrócenia czasu pracy w systemie równoważnym do 8 godzin na dobę.
Stan ciąży pracownicy powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.
Pracodawcy muszą także pamiętać, że kobiet w ciąży nie można zatrudniać przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie czy przebieg ciąży (art. 176 § 1 K.p.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|