Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Wykonywanie pracy w systemie równoważnym przez niepełnosprawnego
Zamierzamy zatrudnić na pełny etat pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności. Chcielibyśmy, żeby świadczył pracę w systemie równoważnym do 12 godzin na dobę, bez nadgodzin i bez pracy w porze nocnej. Czy jest to dopuszczalne?
Pracowników niepełnosprawnych obowiązują sztywne normy czasu pracy określone w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.), zwanej dalej ustawą o rehabilitacji . Mogą one zostać wyłączone po spełnieniu wymogów wynikających z tej ustawy.
Na mocy art. 15 ustawy o rehabilitacji, czas pracy wszystkich osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Biorąc pod uwagę powołane przepisy, pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności obowiązują normy czasu pracy wynoszące 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień.
Jak jednak stanowi art. 16 ustawy o rehabilitacji, wymienione przepisy dotyczące czasu pracy niepełnosprawnych w określonych sytuacjach mogą zostać wyłączone. Przepisów o czasie pracy niepełnosprawnych wskazanych w art. 15 ustawy o rehabilitacji nie stosuje się:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu,
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi na to zgodę.
Z powołanej regulacji wynika, że w wymienionych przypadkach nie ma obowiązku stosowania sztywnych norm czasu pracy z ustawy o rehabilitacji, a w ich miejsce można stosować kodeksowe przepisy o czasie pracy. Dopuszczalne jest wówczas także przedłużenie wymiaru dobowego pracy niepełnosprawnego pracownika powyżej 7 lub 8 godzin. Wyłączenie stosowania przepisów o czasie pracy niepełnosprawnych określone w art. 16 ustawy o rehabilitacji skutkuje możliwością zatrudnienia takich osób w innym niż podstawowy systemie czasu pracy. Takim systemem może być np. system równoważny.
Należy przy tym wyjaśnić, że zatrudnienie osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności przy pilnowaniu pozwala na stosowanie kodeksowych przepisów o czasie pracy z mocy prawa. Nie jest wówczas wymagane spełnienie dodatkowych warunków. Taka osoba może więc wykonywać pracę m.in. w systemie równoważnym dopuszczającym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12, 16 czy 24 godzin.
Jeżeli jednak pracownika niepełnosprawnego w stopniu lekkim nie dotyczy praca przy pilnowaniu, to na pracę powyżej norm wynikających z ustawy o rehabilitacji potrzebuje zgody lekarza. Uzyskanie takiej zgody pozwala na zatrudnienie go w różnych systemach i rozkładach czasu pracy. Może to być np. system równoważny, który dopuszcza przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin (art. 135 K.p.).
W omawianej sytuacji możliwe jest zatrudnienie pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności w systemie równoważnym pozwalającym na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin:
- przy pilnowaniu - z mocy prawa,
- za zgodą lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.
Przykład Pracownik o lekkim stopniu niepełnosprawności podjął u pracodawcy pracę na pełny etat. Pracodawca zamierza stosować do niego system równoważnego czasu pracy (z przedłużonym wymiarem dobowym do 12 godzin), ale nie przy pilnowaniu. Pracownik ten będzie mógł świadczyć pracę w systemie równoważnym po uzyskaniu zgody lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub w jego braku - lekarza sprawującego nad nim opiekę. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|