Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Organizacja czasu pracy w systemie równoważnym
Pracownik pełnoetatowy wykonuje pracę w systemie równoważnym przewidującym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Czy można zaplanować mu w harmonogramie pracę w poniedziałek od 1400 do 2100, a we wtorek od 1100 do 1900? Czy praca wtorkowa nie naruszy poniedziałkowej doby pracowniczej?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu praca we wtorek naruszy dobę poniedziałkową.
System równoważny w wersji podstawowej pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym czasu pracy (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Obowiązuje przy tym stosowanie określonych przepisów z zakresu czasu pracy. Należy m.in. przestrzegać zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, zapewniać odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także nie planować pracy w tej samej dobie pracowniczej.
Przez dobę pracowniczą, dla celów rozliczania czasu pracy pracownika, należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 K.p.). Zatem zaplanowanie pracownikowi pracy w systemie równoważnym w następnym dniu przed zakończeniem poprzedniej doby pracowniczej spowoduje jej naruszenie. Nie można więc w tym systemie w taki sposób planować pracy.
Aby można było w omawianym przypadku zaplanować pracownikowi pracę przed zakończeniem poprzedniej doby pracowniczej, konieczne jest wprowadzenie w zakładzie ruchomego czasu pracy i połączenie go z systemem równoważnym. Ruchomy rozkład czasu pracy uregulowany w art. 1401 K.p. dopuszcza wprowadzenie dwóch rozkładów czasu pracy, które mogą przewidywać:
- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy albo
- przedział czasu, w którym pracownik samodzielnie decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w rozkładowym dniu.
Jednak stosowanie takiej ruchomej organizacji czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego (art. 1401 § 3 K.p.).
W ruchomym rozkładzie czasu pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Zatem połączenie systemu równoważnego z ruchomym czasem pracy pozwoli pracodawcy na planowanie pracy w sposób wskazany w pytaniu. Przy tym zastosowanie ruchomego czasu pracy następuje w trybie art. 150 § 3 i 5 K.p.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|