Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Wyznaczenie pracy w święto w systemie równoważnym
Jestem zatrudniona w systemie równoważnym w firmie, gdzie obowiązuje praca na zmiany. Mój grafik przewiduje pracę w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki po 10 godzin. Czy dopuszczalne jest, abym miała wyznaczoną w grafiku pracę w środę 1 listopada br., który jest dniem świątecznym (Wszystkich Świętych)?
TAK, pod warunkiem, że w zakładzie dozwolona jest praca w niedziele i święta.
Przypadki dozwolonej pracy w niedziele i dni świąteczne określa art. 15110 K.p. Pozwala on na taką pracę np. w ruchu ciągłym, przy pracy zmianowej, w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w tym w gastronomii, w hotelach, ZOZ-ach i innych. Jak wynika z powołanej regulacji praca w niedziele i święta jest dopuszczalna przy pracy zmianowej. Przy tym ustawodawca określił zasady rekompensaty takiej pracy. Pracownik, który świadczył pracę w niedziele i święta, powinien otrzymać dzień wolny od pracy:
- w przypadku pracy w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe, do końca okresu rozliczeniowego,
- w razie pracy w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie przez pracownika we wskazanych wyżej terminach dnia wolnego w zamian za pracę w niedziele i święta, przysługuje mu z tego tytułu 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę i święta.
Zatem sporządzając rozkłady czasu pracy pracowników, pracodawca ma obowiązek wskazać dzień wolny, który jest udzielony pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto.
Rozkład czasu pracy pracownika może mieć formę pisemną lub elektroniczną.
Warto dodać, że rozkład czasu pracy pracownika nie musi obejmować całego okresu rozliczeniowego, jednak trzeba go sporządzić na co najmniej 1 miesiąc (art. 129 § 3 K.p.). Należy zaznajomić z nim pracownika co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony.
W przedstawionej w pytaniu sytuacji pracownica wykonuje pracę w systemie równoważnym, w organizacji zmianowej. Pozwala to na pracę również w niedziele i święta. Tak więc jej rozkład czasu pracy może przewidywać pracę w środę, w którą przypada Wszystkich Świętych, lecz praca ta powinna być zrekompensowana udzieleniem innego dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|