Praca w systemie równoważnym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Ruchomy czas pracy w systemie równoważnym
Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym chciałby wykonywać pracę w indywidualnym rozkładzie czasu pracy, ale w wyznaczonych przedziałach czasowych. Przykładowo w poniedziałek w przedziale od 700 do 1100, we wtorek - wolne, w środę, czwartek, piątek i sobotę w przedziale od 700 do 1700, w których sam na bieżąco ustalałby liczbę godzin pracy w danym dniu. Przy czym byłyby zachowane normy dobowe i tygodniowe czasu pracy. Jeżeli jest to możliwe, to jak wprowadzić taki harmonogram, aby nie wystąpiły nadgodziny?
Przepisy kodeksowe z zakresu czasu pracy nie przewidują możliwości określenia przedziału czasu, w którym pracownik samodzielnie ustalałby sobie z dnia na dzień liczbę godzin do przepracowania (z wyjątkiem systemu zadaniowego), zachowując przy tym normy dobowe i tygodniowe czasu pracy. W Polsce nie funkcjonują bowiem tzw. banki czasu pracy, tak jak ma to miejsce w niektórych innych krajach.
Jeżeli chodzi o połączenie systemu równoważnego z ruchomym czasem pracy określonym w art. 1401 K.p., to jest to dopuszczalne. Ruchomy czas pracy może być bowiem łączony z każdym systemem czasu pracy, np. z równoważnym, określonym w art. 135 K.p., przewidującym możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin.
Ruchomy czas pracy określony w art. 1401 K.p. może przewidywać:
- różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy, lub
- przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Ponowne wykonywanie pracy w takich rozkładach w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Zatem pracownik wykonujący pracę w systemie równoważnym i w ruchomym rozkładzie może mieć różne godziny rozpoczynania pracy lub może mieć "uwolnioną" godzinę jej rozpoczęcia. Przy tym zawsze musi mieć wskazaną liczbę godzin do przepracowania na dany dzień. Należy bowiem zaznaczyć, że praca w systemie równoważnym wymaga sporządzania rozkładów czasu pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, na okres wynoszący nie krócej niż 1 miesiąc. Taki rozkład trzeba podać do wiadomości pracownika co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem okresu, na który go sporządzono (art. 129 § 3 K.p.). Jak wynika z przywołanych przepisów, nie jest możliwe ustalenie przez pracodawcę rozkładu w systemie równoważnym połączonym z ruchomym czasem pracy, wskazującego tylko przedział czasu pracy, w którym pracownik sam na bieżąco będzie decydował o liczbie godzin pracy w danym dniu. Wymagane jest wskazanie w nim m.in. liczby godzin pracy na każdy dzień i dni wolnych od pracy, przy zachowaniu norm czasu pracy obowiązujących w danym systemie oraz odpoczynków.
Ruchome rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401 K.p., ustala się:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi - jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a K.p., albo
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Ruchomy czas pracy może być również wprowadzony na pisemny wniosek pracownika, niezależnie od ustalenia takich rozkładów czasu pracy w wyżej podanym trybie.
Przepisy Kodeksu pracy przewidują też możliwość ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy na pisemny wniosek pracownika, w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 K.p.). Jednak także w tym rozkładzie (sporządzanym zgodnie z wnioskiem pracownika) wymagane jest określenie liczby godzin pracy w danym dniu jeszcze przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|