Umowa zlecenia/o świadczenie usług objęte minimalną stawką godzinową
Obowiązkiem wypłaty minimalnej stawki godzinowej objęto dwa rodzaje umów, tj. umowy zlecenia (art. 734 K.c.) oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 K.c.). Zgodnie bowiem z art. 8a ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi powinna być w umowie ustalona w taki sposób, aby w przeliczeniu na 1 godzinę nie była ona niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej obowiązującej w danym roku. Ustawą nie objęto zatem umów o dzieło oraz umów agencyjnych.
Ustawodawca jednak zdefiniował podmioty podlegające pod ustawę tworząc pojęcie "przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi", które obejmuje:
a) osobę fizyczną wykonującą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim UE lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezatrudniającą pracowników lub niezawierającą umów ze zleceniobiorcami albo
b) osobę fizyczną niewykonującą działalności gospodarczej
- która przyjmuje zlecenie lub świadczy usługi na podstawie umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 K.c., na rzecz przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 z późn. zm.) albo na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności.
Podmiot zatrudniający musi prowadzić działalność gospodarczą (przedsiębiorca) lub być jednostką organizacyjną prowadzącą działalność (np. w sferze budżetowej), a więc obowiązku wypłacania wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej nie będzie w przypadku zatrudniania na podstawie umów zlecenia osób do pracy w gospodarstwach domowych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, np. do sprzątania, czy opieki nad dziećmi.
Definicja powyższa jest nieprecyzyjna i niejasna, gdyż posługuje się pojęciami niezdefiniowanymi prawnie, jak np. "zleceniobiorca", którego nie definiują również przepisy Kodeksu cywilnego. Nie budzi jednak wątpliwości cel ustawodawcy, którym było objęcie minimalną stawką godzinową umów zlecenia/o świadczenie usług zawieranych z osobami fizycznymi oraz z tzw. samozatrudnionymi. Minimalne stawki godzinowe dotyczą również umów zlecenia zawieranych ze studentami, które podlegają wyłączeniu z obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Ze względu na brak wyjątków obejmą one również kontrakty menedżerskie, które mają postać umów cywilnoprawnych o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 K.c.).
W przypadku osób prowadzących działalność istnieją dodatkowo dwa warunki, których spełnienie decyduje o obowiązku wypłacania minimalnej stawki godzinowej, a jest to po pierwsze konieczność zarejestrowania działalności w Polsce albo w państwie niebędącym państwem członkowskim UE lub państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a po drugie samodzielne wykonywanie usługi, czyli niezatrudnianie pracowników lub niezawieranie umów ze zleceniobiorcami.
Pierwszy warunek jest precyzyjny wyłączając z obszaru zastosowania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu osoby mające zarejestrowaną działalność w innych państwach UE lub EOG, co ma miejsce ze względu na swobodę świadczenia usług gwarantowaną przez art. 16 dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym (Dz. Urz. UE L 376 z 2006 r., str. 36).
W drugim przypadku nie budzi zastrzeżeń wyłączenie zatrudniania pracowników, ale już wątpliwości można mieć w zakresie drugiej części przepisu, czyli niezawierania umów ze zleceniobiorcami. Zleceniobiorcą może być bowiem zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna, a więc wydaje się, że należałoby przyjąć, iż przepisy o minimalnej stawce godzinowej należy zastosować w przypadku przedsiębiorców niekorzystających z pomocy podwykonawców zatrudnionych na podstawie umów zlecenia lub o świadczenie usług. Nie jest jednak podstawą do niestosowania przepisów ustawy korzystanie z pomocy osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło, które przecież nie podlegają pod regulacje wprowadzające obowiązek wypłaty minimalnej stawki godzinowej.
Uwaga! Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 20 kwietnia 2017 r.: "(...) przy ustaleniu przysługującego wynagrodzenia należałoby przyjąć zasadę, zgodnie z którą prawo do wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż wynikająca z minimalnej stawki godzinowej przysługuje za tę liczbę godzin wykonanego zlecenia lub świadczonych usług, które wykonywane były w okresie, gdy zleceniobiorca lub świadczący usługi realizował zlecone zadania samodzielnie, tj. nie zatrudniał pracowników lub nie zawierał umów ze zleceniobiorcami. (...)".
Zatem, jeśli w trakcie miesiąca sytuacja ulega zmianie, to jego części należy potraktować oddzielnie, czyli nie stosować ustawy w okresie, kiedy w ramach prowadzonej działalności jest zatrudniony pracownik czy zleceniobiorca, a obowiązkowo stosować ustawę do części miesiąca, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą działa wyłącznie osobiście.
Przykład |
Tłumacz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą podpisał umowę ze spółką na tłumaczenia dokumentów, których dokonywał on lub zatrudniony przez niego pracownik. Pracownik miał umowę na czas określony i obowiązywał go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Pracownik złożył wypowiedzenie w dniu 7 lipca, a więc jego okres upłynął 22 lipca 2017 r. Zatem za usługi świadczone do tej daty nie ma obowiązku stosowania minimalnej stawki godzinowej, jednak w przypadku usług świadczonych w okresie od 23 do 31 lipca 2017 r. tłumacz podlega pod ustawowy obowiązek wypłaty wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej, co oznacza również konieczność dokumentowania godzin świadczenia usług.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|