Kompleksowe wsparcie dla rodzin "Za życiem"
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie uchwała nr 160 Rady Ministrów w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" (Mon. Pol. z 2016 r. poz. 1250).
Program, stanowiący załącznik nr 1 do uchwały, zakłada m.in. funkcjonujące od 1 stycznia 2017 r. wsparcie materialne rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym w formie jednorazowego świadczenia w wysokości 4.000 zł, przyznawanego na zasadach określonych w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", zwanej dalej ustawą "Za życiem". Przewidziane jest ono dla rodzin z dzieckiem posiadającym zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Realizacją tego wsparcia zajmują się organy właściwe w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych (tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie) i marszałkowie województw. Wzór wniosku o jednorazowe świadczenie został określony w wydanym w tej sprawie rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka... (Dz. U. z 2016 r. poz. 2234). Więcej na temat jednorazowego świadczenia w pkt 9 dodatku.
Ponadto, zgodnie z programem, począwszy od 1 stycznia 2018 r. ma być wydłużony okres należnego zasiłku opiekuńczego (wypłacanego przez ZUS lub płatnika składek) z obowiązujących obecnie 14 do 30 dni. Dotyczyć to ma opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku od 14. do 18. roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Ta forma wsparcia, skierowana do aktywnych zawodowo osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu, wymaga zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|