Jednorazowe świadczenie w wysokości 4.000 zł
Uprawnieni do świadczenia
Z tytułu urodzenia się żywego dziecka, posiadającego zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przyznaje się na to dziecko jednorazowe świadczenie w wysokości 4.000 zł.
Należne jest ono odpowiednio:
- matce lub ojcu dziecka albo
- opiekunowi prawnemu lub też
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
bez względu na dochód.
Zasady jego przyznawania zostały określone w art. 10 ustawy "Za życiem", który jednocześnie w ust. 13 nakazuje odpowiednie stosowanie przepisów art. 3 pkt 7, 11 i 15a, art. 7 pkt 2 i 6, art. 20-22, art. 23 ust. 2-3f, ust. 4 pkt 3, ust. 6a-13, art. 23a, art. 23b, art. 24a, art. 25 ust. 3, art. 27 ust. 1 i 2 i art. 29-32 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Na wniosek
Aby otrzymać jednorazowe świadczenie, osoba zainteresowana powinna wystąpić ze stosownym wnioskiem. Jego wzór został określony w rozporządzeniu w sprawie wniosku o jednorazowe świadczenie (...).
Co istotne, wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Przekroczenie tego terminu skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
Do wniosku należy załączyć zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.
Ponadto wymagane jest zaświadczenie lekarskie/zaświadczenie wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu, chyba że o wsparcie ubiegają się osoby będące prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka lub osoby, które przysposobiły dziecko. Chodzi tu o analogiczne zaświadczenie jak dla celów uzyskania prawa do becikowego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka, o których mowa odpowiednio w art. 15b i 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wzór wymaganego zaświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka...(Dz. U. z 2010 r. nr 183, poz. 1234).
Wypłata świadczenia
Postępowanie w sprawie o jednorazowe świadczenie prowadzi, a także wydaje decyzje w tej sprawie organ właściwy w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o jego przyznanie.
Organ właściwy może do tego celu upoważnić odpowiednio:
- swojego zastępcę,
- pracownika urzędu miasta/gminy,
- kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy, a także
- inną osobę na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy.
W przypadku gdy osoba uprawniona do świadczenia lub członek rodziny tej osoby przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa.
Negatywne przesłanki przyznania jednorazowego świadczenia w wysokości 4.000 zł
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje, jeżeli:
|
Formy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, przewidziane w ustawie "Za życiem"
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin jest realizowane przez zapewnienie:
na zasadach określonych w przepisach odrębnych, a także zapewnienie:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|