DORĘCZENIE DOKUMENTU
Wypowiedzenie uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią (art. 61 § 1 zdanie 1 K.c. w związku z art. 300 K.p.). Pracodawca może więc je doręczyć pracownikowi w dowolny sposób, np. osobiście, przez firmę kurierską, operatora pocztowego bądź upoważnionego pracownika, byleby pracownik miał realną możliwość poznać jego treść (por. uzasadnienie wyroku SN z 9 września 2011 r., sygn. akt III PK 5/11). Jeśli czyni to osobiście, a pracownik konsultuje treść oświadczenia ze swoim pełnomocnikiem, fakt konsultacji pozostaje bez wpływu (nie przesuwa) na datę doręczenia tego wypowiedzenia, o ile pracodawca je przygotował i umożliwił zapoznanie się z jego treścią (por. wyrok SN z 22 marca 2017 r., sygn. akt III PK 90/16).
Ważne: Dla skuteczności wypowiedzenia nie ma znaczenia, czy pracownik faktycznie zapoznał się z jego treścią (por. wyrok SN z 16 marca 1995 r., sygn. akt I PRN 2/95, OSNP 1995/18/229). |
Nie jest tu też konieczna zgoda pracownika. Co więcej, rozwiązanie stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia nastąpi również wtedy, gdy odmówił on przyjęcia oświadczenia o wypowiedzeniu (por. wyrok SN z 13 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 41/96, OSNP 1997/15/268). Ten sam skutek ma miejsce, jeśli pracownik nie odbiera przesyłki z oświadczeniem o wypowiedzeniu z placówki pocztowej. Po dwukrotnym awizowaniu tworzy się bowiem domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co jest równoznaczne ze skutecznym doręczeniem, a ciężar udowodnienia braku możliwości zapoznania się z zawartością przesyłki przechodzi na pracownika (por. wyrok SN z 5 października 2005 r., sygn. akt I PK 37/05, OSNP 2006/17-18/263). Takie konsekwencje wywołuje ponadto niepodejmowanie przez pracownika przesyłki pocztowej z oświadczeniem pracodawcy z własnej woli, tj. świadomie (por. wyrok SN z 11 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 36/96, OSNP 1997/14/251).
Uwaga! Jeśli w celu doręczenia wypowiedzenia pracodawca korzysta z usług operatora wyznaczonego (obecnie Poczta Polska), wówczas nie ma kłopotu z terminem odbioru przesyłki z placówki oddawczej. Jest on bowiem określony w § 37 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego (Dz. U. poz. 545). Wynosi on 14 dni. Poza tym przepisy nie wskazują, że przy awizowaniu przesyłek pocztowych i kurierskich muszą być zachowane terminy przewidziane w regulacjach dotyczących przesyłek pism sądowych dla stron. Chodzi o łącznie 14-dniowy termin, tj. 7 dni na pierwsze awizo, liczone od dnia następnego po zostawieniu zawiadomienia o liście do odbioru i 7 kolejnych dni na drugie, o jakim mowa w § 7 ust. 3 i § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1222 ze zm.). Do tego terminu nie odniósł się także Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2005 r. Zatem można przyjąć, że nie ma jednolitych, ustalonych prawem terminów na odebranie przesyłki z oświadczeniem o rozwiązaniu umowy o pracę, co w efekcie oznacza, że terminy te mogą być różne. Taki wniosek potwierdza Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 14 czerwca 2017 r. (sygn. akt II PK 178/16) stwierdzając, że: "(...) istotą awiza pozostawionego przez kuriera, podobnie jak awiza pocztowego, jest powiadomienie adresata przesyłki o możliwości jej odebrania w określonym miejscu i terminie. Nie można zatem przyjąć za datę doręczenia jakiejkolwiek wcześniejszej daty przed upływem wskazanego terminu, skoro adresat ma prawo podjąć pismo nawet w ostatnim dniu tego okresu. (...)".
Przykład |
Pracodawca wysłał oświadczenie z wypowiedzeniem za pośrednictwem firmy kurierskiej. Pierwsza próba doręczenia nastąpiła 7 września br. Ponieważ kurier nie zastał nikogo pod wskazanym adresem, zostawił awizo z informacją, że kolejna próba doręczenia nastąpi 11 września w godzinach 900-1700, a do tego dnia przesyłka jest do odebrania w siedzibie firmy. Przesyłka nie została odebrana, więc kurier ponowił doręczenie 11 września, ale znowu bez sukcesu, dlatego też pozostawił drugie awizo z terminem odebrania przesyłki w siedzibie firmy kurierskiej do 15 września (włącznie). W dniu 16 września przesyłka trafiła z powrotem do pracodawcy z adnotacją o jej dwukrotnym bezskutecznym awizowaniu. Mimo braku odbioru oświadczenia, wypowiedzenie zaczęło biec 16 września.
Gdyby pracownik był w domu i odmówił odbioru przesyłki, początek okresu wypowiedzenia przypadłby w zależności od daty odmowy odpowiednio na: 7 lub 11 września. Miał bowiem wówczas realną możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia, lecz świadomie z niej nie skorzystał.
Ważne: Awizowanie wypowiedzenia umowy o pracę nie będzie skuteczne, gdy pracownik wykaże, że nie przebywał pod adresem wskazanym pracodawcy do korespondencji (por. wyrok SN z 9 września 2011 r., sygn. akt III PK 5/11). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|