Przymusowy urlop wypoczynkowy
Na mocy art. 1671 K.p. pracodawca ma prawo wysłać pracownika w okresie wypowiedzenia na urlop wypoczynkowy (tzw. przymusowy urlop). Co istotne, nie tylko na urlop w wymiarze proporcjonalnym przysługującym u tego pracodawcy za dany rok kalendarzowy, ale też za cały zaległy, czyli niewykorzystany w poprzednich 3 latach (por. wyrok SN z 12 kwietnia 2007 r., sygn. akt I PK 261/06). Zobowiązując pracownika w wypowiedzeniu umowy o pracę do wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien wyraźnie wskazać granice czasowe tego urlopu: od konkretnego dnia do innego dnia. Przy tak udzielonym urlopie, nie dochodzi do jego przerwania wskutek samowolnego (bez polecenia pracodawcy) wykonywania obowiązków służbowych przez pracownika (por. wyrok SN z 19 stycznia 2017 r., sygn. akt I PK 40/16).
Ważne: Wymiar przymusowego urlopu wypoczynkowego (bez zaległego) nie może przekraczać wymiaru obliczonego zgodnie z zasadą proporcjonalności. |
W myśl art. 1551 § 1 K.p., u dotychczasowego pracodawcy urlop ustala się w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Przy czym niepełny miesiąc zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu - w górę do pełnego dnia.
Przykład |
W lipcu pracodawca wypowiada umowę o pracę pracownikowi, który ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym oraz 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Zatem umowa rozwiąże się 31 października. Za okres zatrudnienia w roku, w którym dochodzi do zakończenia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje natomiast u tego pracodawcy 22 dni urlopu wypoczynkowego (10/12 x 26 dni = 21,66 dnia, po zaokrągleniu 22 dni).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|