Czas pracy
Jeżeli wypowiedzenie było możliwe i nie zostało cofnięte, wówczas do ustania stosunku pracy w wyniku wypowiedzenia może dojść przed upływem okresu rozliczeniowego. W takim przypadku pracodawca musi dokonać rozliczenia czasu pracy wcześniej. Zobowiązuje go do tego art. 1516 § 1 K.p. Przepis ten stanowi, że w takich warunkach pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia prawo do dodatku, jeśli pracownik pracował w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy w godzinach nadliczbowych powstałych z przekroczenia normy dobowej lub średniotygodniowej. Dodatek ten wynosi 50% lub 100% wynagrodzenia, w zależności od okoliczności wystąpienia nadgodzin.
Rozliczenia czasu pracy dokonuje się identycznie, jak przy pracy przez pełny okres rozliczeniowy, z tą różnicą, że za datę końcową okresu rozliczeniowego przyjmuje się dzień rozwiązania stosunku pracy. Zatem zgodnie z art. 130 K.p. należy:
- pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w ustalanym okresie,
- dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca ustalanego okresu, przypadających od poniedziałku do piątku, oraz
- obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w ustalanym okresie i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Przykład |
Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i świadczący pracę od poniedziałku do piątku, jest objęty 3-miesięcznym okresem rozliczeniowym, który trwał w III kwartale 2017 r. od 1 lipca do 30 września. Jego umowa o pracę rozwiązała się wskutek upływu wypowiedzenia 31 sierpnia. Zatem od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy miał do przepracowania 344 godziny (33 dni), zgodnie z wyliczeniem: (40 godz. x 8 tyg.) + (8 godz. x 4 dni) - (8 godz. x 1 święto) = 320 godz. + 32 godz. - 8 godz. = 344 godz.
Kolejny krok to ustalenie, czy doszło do przekroczenia normy średniotygodniowej, bo taka tutaj może wystąpić (przekroczenie normy dobowej jest rekompensowane na bieżąco). Są dwie metody. Według prezentowanej przez resort pracy konieczne jest wykonanie następujących działań:
- odjęcie od liczby faktycznie przepracowanych godzin w danym okresie rozliczeniowym liczby godzin nadliczbowych dobowych,
- odjęcie od uzyskanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby "dni wystających" poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- podzieleniu wyniku przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym - jeśli iloraz jest wyższy niż 40, to oznacza, że doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy zaleca natomiast, aby najpierw od liczby godzin faktycznie przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym odjąć liczbę godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia norm dobowych (dokonując porównania z harmonogramem czasu pracy). Następnie od uzyskanego wyniku należy odjąć liczbę godzin wynikających z obowiązującego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Ten sposób obliczeń jest dużo prostszy i częściej stosowany.
Przykład |
Pracownik z poprzedniego przykładu w lipcu br. przepracował 178 godzin (wymiar czasu pracy 168 godz.), z czego 10 godzin to nadgodziny dobowe, a cały sierpień przebywał na urlopie (wymiar czasu pracy 176 godz.). Według metody resortu pracy nie doszło do przekroczenia normy średniotygodniowej, co wynika z następujących obliczeń:
354 godz. - 10 godz. = 344 godz.,
344 godz. - (8 godz. x 4 dni) = 312 godz.,
312 godz. : 8 tyg. = 39 godz. (poniżej 40 godz.).
Zgodnie z metodą Inspekcji również nie wystąpiły nadgodziny średniotygodniowe:
354 godz. - 10 godz. = 344 godz.,
344 godz. - 344 godz. = 0.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|