Odprawy i odszkodowania
Wypowiedzenie stosunku pracy może pociągnąć za sobą konieczność wypłacenia odchodzącemu pracownikowi odprawy, np.:
- przysługującej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, bez względu na to czy pismo wypowiadające było wręczane w ramach zwolnienia grupowego czy indywidualnego,
- emerytalno-rentowej, jeśli istnieje związek (przyczynowy, czasowy lub funkcjonalny) między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do świadczenia rentowego lub emerytalnego (art. 921 § 1 K.p. oraz wyrok SN z 8 grudnia 1993 r., sygn. akt I PRN 111/93, OSNC 1994/12/243).
Obydwie oblicza się według reguł obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop, z tym że przy odprawie emerytalno-rentowej poprzestaje się na ustaleniu podstawy, ponieważ odprawa na zasadach powszechnych jest równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Z kolei przy odprawie z tytułu zwolnień grupowych podstawę mnoży się przez 1, 2 lub 3 w zależności od tego, do jakiej odprawy pracownik jest uprawniony. W taki sam sposób oblicza się odszkodowanie należne z racji skrócenia okresu wypowiedzenia, jeśli pracodawca zastosował art. 361 K.p.
Przykład |
Przyjmując założenie, że pracownik z poprzedniego przykładu otrzymał wypowiedzenie w trybie ustawy o zwolnieniach grupowych, przysługuje mu z tego tytułu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, ponieważ był zatrudniony u danego pracodawcy od 4 lat. Zatem powinien otrzymać 10.325,01 zł (3.441,67 zł x 3).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|