Zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń w ZUS
Wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę w każdym przypadku powoduje obowiązek ubezpieczeń w ZUS. Z tytułu tego zatrudnienia pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wszystkim tym ubezpieczeniom osoba taka podlega od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Tak wynika z art. 13 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a) i art. 69 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego dokonuje pracodawca (jako płatnik składek) na druku ZUS ZUA, jako kod tytułu ubezpieczenia podaje 01 10 X X, a w przypadku pracownika młodocianego - 01 20 X X. Druk ten trzeba przekazać do organu rentowego w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń (przykład). Termin ten należy liczyć od następnego dnia po nawiązaniu stosunku pracy (stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy). Jeśli ostatni dzień na zgłoszenie pracownika w ZUS przypada w niedzielę lub w święto, wtedy dokonuje się go w najbliższy dzień powszedni.
Zasadniczo płatnicy składek są zobowiązani przekazywać do ZUS m.in. dokumenty zgłoszeniowe w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Wynika to z art. 47a ust. 1-1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W uzasadnionych przypadkach organ rentowy może upoważnić płatnika składek do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku lub na informatycznych nośnikach danych, z oprogramowania udostępnionego przez ZUS (art. 47a ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Jedynie płatnicy składek rozliczający składki za nie więcej niż 5 osób mogą przekazywać dokumenty do ZUS w formie pisemnej według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS (art. 47a ust. 2 powołanej ustawy).
Dokumenty przekazywane w sposób niezgodny z określonymi wyżej wymogami nie są przez ZUS przyjmowane, co jest równoznaczne z nieprzekazaniem dokumentów.
Przykład
Firma zawarła z pracownikiem umowę o pracę 16 października 2017 r. Jako dzień rozpoczęcia wykonywania wskazano w umowie o pracę 18 października 2017 r. W tym przypadku stosunek pracy został nawiązany od 18 października 2017 r. Firma zgłosiła pracownika do ubezpieczeń w ZUS od 18 października 2017 r. Druk ZUS ZUA ma obowiązek przekazać do ZUS najpóźniej do 25 października 2017 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|