Kod tytułu ubezpieczenia pracownika
Pod koniec września 2017 r. pracownik ukończył wiek uprawniający go do emerytury, tj. 65 lat. Nie rozwiązał jednak z nami umowy o pracę i nie wystąpił do organu rentowego z wnioskiem o ustalenie uprawnień emerytalnych. Czy w tej sytuacji powinnam zmienić mu kod tytułu ubezpieczenia?
NIE. Nie należy zmieniać kodu tytułu ubezpieczenia pracownikowi, który wprawdzie ukończył wiek emerytalny, ale nie posiada ustalonego prawa do emerytury.
Informację o posiadanym przez pracownika prawie do emerytury pracodawca przekazuje do organu rentowego poprzez wpisanie w druku ZUS ZUA odpowiedniego kodu cyfrowego w piątym znaku. Jeśli posiada on prawo do emerytury, należy wpisać w tej pozycji cyfrę 1.
Prawo do emerytury ZUS ustala zasadniczo na wniosek osoby zainteresowanej, wydając w tej sprawie stosowną decyzję. Emerytem jest więc osoba mająca ustalone prawo do tego świadczenia, a nie osoba, która - tak jak w omawianym przypadku - ukończyła wiek emerytalny.
Dla rozstrzygnięcia momentu przyznania świadczenia emerytalnego istotne jest złożenie stosownego wniosku o świadczenie emerytalne. Nie ma natomiast znaczenia wcześniejsza data spełnienia przesłanek do nabycia uprawnień emerytalnych, jeśli zainteresowana osoba nie wystąpiła o przyznanie emerytury. Dlatego w przypadku gdy pracownik wystąpi o nią np. po kilku miesiącach od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego i otrzyma w tej sprawie stosowną decyzję ZUS, pracodawca dopiero wtedy powinien zmienić mu odpowiednio kod tytułu ubezpieczenia.
O zmianie kodu tytułu ubezpieczenia pracownika pracodawca informuje ZUS poprzez wyrejestrowanie z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem oraz ponowne zgłoszenie go do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z nowym kodem.
Firma zatrudniła (na podstawie umowy o pracę) osobę, która pobiera świadczenie przedemerytalne. Czy osoba taka podlega w ZUS wszystkim ubezpieczeniom? Jeśli tak, to z jakim kodem tytułu ubezpieczenia należy ją wykazać w druku ZUS ZUA?
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w każdym przypadku podlega ubezpieczeniom w ZUS w sposób przewidziany dla pracowników. Fakt pobierania przez nią świadczenia przedemerytalnego nie zwalnia jej z obowiązku ubezpieczeń w tym organie. Zatem pracownika, o którym mowa w pytaniu, należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 X X.
Z uwagi na to, że osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne nie jest traktowana w ZUS (dla celów ubezpieczeniowych) jako osoba z ustalonym prawem do emerytury, w piątym znaku kodu tytułu ubezpieczenia wpisać należy cyfrę "0". Informuje ona o tym, że ubezpieczony jest osobą niemającą ustalonego prawa do emerytury. Ponadto, jeżeli osoba, o której mowa w pytaniu, nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności (bądź nie poinformowała o nim pracodawcy), wówczas w szóstym znaku kodu tytułu ubezpieczenia należy również wpisać cyfrę 0.
Co do zasady, za każdy miesiąc kalendarzowy pracodawca sporządza i przekazuje do ZUS za pracownika (w tym również uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego) dokumenty rozliczeniowe. Uwzględnia w nich należne składki ubezpieczeniowe od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji pracownika wypłat, podlegających składkom ZUS, od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego one dotyczą.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|