Odwołanie z urlopu wychowawczego przez pracodawcę
Pracodawca dowiedział się, że pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego podjęła pracę w innym przedsiębiorstwie. Jakie powoduje to dla niej konsekwencje?
Jeśli wskutek podjęcia zatrudnienia pracownica trwale zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, istnieją przesłanki do odwołania jej z urlopu wychowawczego.
Celem urlopu wychowawczego jest umożliwienie jednemu z rodziców sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 6. roku życia. Niewykonywanie tej opieki sprawia, iż podstawa urlopu wychowawczego nie istnieje. Jednak jak wynika z art. 1862 § 1 K.p., pracownik korzystający z omawianego urlopu ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
O tym, czy zachodzą podstawy do uznania, że praca wykonywana przez pracownika ma wpływ na możliwość dalszego sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, decyduje pracodawca, analizując konkretny przypadek indywidualnie, w oparciu o dany stan faktyczny.
W literaturze przedmiotu prezentowany jest pogląd, iż zatrudnienie pracownicze w wymiarze nieprzekraczającym połowy etatu nie wpływa negatywnie na sprawowanie opieki nad dzieckiem, o ile wcześniej pracownik wykonywał pracę w pełnym wymiarze.
W razie ustalenia, że pracownik korzystający z urlopu wychowawczego trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 K.p.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|