Część urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica
Pracownica wnioskowała o urlop rodzicielski w trybie art. 1821d § 1 K.p., czyli "z dołu". Czy może z niego zrezygnować? Jeżeli tak, to czy powrót do pracy może nastąpić w każdym czasie? Czy w podanych okolicznościach z pozostałej części urlopu rodzicielskiego może skorzystać pracownik-ojciec dziecka?
Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Tak stanowi art. 1821d § 1 K.p., który w § 3 reguluje też kwestie rezygnacji z urlopu.
Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.
Z przepisu tego wynika, że do rezygnacji z urlopu rodzicielskiego nie ma zastosowania szczególny termin, ani forma powiadomienia o tym fakcie. Regulacje kodeksowe, jak i rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem... nie przewidują bowiem specjalnego dokumentu w tej sprawie.
Oznacza to, że w omawianych okolicznościach skuteczne jest nawet wnioskowanie ustne. Jednakże wcześniejsze zakończenie udzielonego urlopu rodzicielskiego (jego części) może nastąpić tylko za zgodą pracodawcy.
Urlop rodzicielski jest uprawnieniem przysługującym obojgu rodzicom.
Żaden przepis nie wyklucza możliwości skorzystania przez pracownika-ojca z części urlopu rodzicielskiego, choć może to być utrudnione ze względu na termin złożenia wniosku.
W myśl art. 1821c K.p., urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Jego wykorzystywanie następuje bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (części urlopu rodzicielskiego) nie więcej niż w 4 częściach, przypadających jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Przy czym część nieprzekraczająca 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej.
Co do długości udzielanych części urlopu przepisy przewidują, że żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:
a) pierwszej, która w przypadku:
- urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
- przyjęcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 § 1 K.p., na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie,
b) gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
Jeżeli zostaną spełnione przedstawione wyżej warunki, to pracownik-ojciec dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Powinien jednak złożyć wniosek o udzielenie tego urlopu nie później niż 21 dni przed jego rozpoczęciem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|