Brak prawa do urlopu rodzicielskiego dla ojca dziecka
Matka dziecka nie pracuje i nie pracowała przed urodzeniem dziecka. Czy zatrudniony na umowę o pracę ojciec dziecka może skorzystać chociaż z części urlopu rodzicielskiego?
NIE, gdyż przynajmniej jedna część urlopu rodzicielskiego powinna zostać udzielona bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (albo zasiłku macierzyńskim). Matka dziecka nie będąc nigdzie zatrudniona nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego ani zasiłku macierzyńskiego.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik (matka albo ojciec) ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
- 32 tygodni - w przypadku urodzenia się jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 34 tygodni - w przypadku urodzenia się więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Urlop w podanym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka. Mogą oni korzystać też z niego jednocześnie, wówczas urlop rodzicielski nie może przekroczyć wymiaru maksymalnego.
Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia (art. 1821c § 2 K.p.).
Przy czym część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego.
Jak wynika z powołanych przepisów, urlop rodzicielski może być wykorzystany po urlopie macierzyńskim albo zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, a przerwa między jego częściami może wystąpić tylko wtedy, gdy po urlopie macierzyńskim została wykorzystana jego część. Urlop macierzyński przysługuje tylko osobie pozostającej w zatrudnieniu. Natomiast do zasiłku macierzyńskiego uprawniona jest ubezpieczona, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Tak stanowi art. 29 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368).
W sytuacji wskazanej w pytaniu podany warunek nie jest spełniony. Niezatrudniona (nieubezpieczona) matka dziecka nie ma bowiem prawa do urlopu macierzyńskiego (ani zasiłku macierzyńskiego), co pozbawia pracującego ojca dziecka prawa do urlopu rodzicielskiego.
Przykład Niepracująca żona pracownika 10 maja 2017 r. urodziła dziecko. Ojciec dziecka, który jest zatrudniony w ramach umowy o pracę, pod koniec września 2017 r. wystąpił z wnioskiem o 8 tygodni urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie uwzględnił wniosku pracownika, ponieważ niepracująca żona pracownika nie miała prawa do urlopu macierzyńskiego ani zasiłku macierzyńskiego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|