Praca w czasie wydłużonej części urlopu rodzicielskiego
Pracownica łączyła 16 tygodni urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu, co spowodowało wydłużenie urlopu o 8 tygodni. Czy w trakcie korzystania z wydłużenia urlopu może wnioskować o jego łączenie z pracą?
Przepisy nie przywidują odrębnego wnioskowania o łączenie części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku wydłużenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi takiego urlopu, pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni (w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) lub 34 tygodni (w przypadku urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka). W myśl art. 1821e § 1 K.p., pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy, a wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
- 64 tygodni - w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 68 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Okres wydłużenia to iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy i wymiaru czasu pracy wykonywanej w trakcie korzystania z urlopu. W przypadku gdy pracownik zamierza łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (obliczonej w sposób zaprezentowany powyżej) z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim będzie pracował podczas korzystania z tej części (art. 1821f § 2 i 7 K.p.).
We wniosku w sprawie łączenia urlopu z pracą na część etatu pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony z powodu łączenia urlopu z pracą (art. 1821f § 6 K.p.).
Na powyższe zwróciło też uwagę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu 28 października 2016 r. wyjaśniło, że: "(...) Należy zaznaczyć, że we wniosku o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy, pracownik musi określić sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony (...)".
Jak stanowi § 20 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem (...) we wniosku o łączenie urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu należy zamieścić m.in. oświadczenie pracownika o zamiarze łączenia części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z pracą w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, z określeniem wymiaru czasu pracy, albo o braku takiego zamiaru. Złożenie oświadczenia gwarantuje prawidłowe obliczenie części wynikającej z wydłużenia, a jego brak oznacza, że okres ten nie będzie przez pracownika łączony z pracą na część etatu. Za dobrą praktykę należy uznać informowanie pracowników o tym wymogu przy składaniu przez nich wniosku.
W przypadku gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się (art. 1821f § 4 K.p.).
Przykład Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego od 25 września 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. (16 tyg.), łącząc go z pracą na 1/2 etatu, co spowodowało wydłużenie tego urlopu o 8 tygodni (16 tyg. × 1/2). We wniosku o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą zamieściła oświadczenie, że część urlopu wynikającą z wydłużenia także zamierza łączyć z pracą na 1/2 etatu. Wydłużona część wyniesie więc 16 tygodni [8 tyg. : (1 - 1/2)], zatem przez cały okres (16 tyg. urlopu rodzicielskiego oraz 16 tyg. wydłużonej części tego urlopu) będzie pracowała na 1/2 etatu. Gdyby pracownica nie zawarła we wniosku takiego oświadczenia, część wydłużona wyniosłaby 8 tygodni, a pracownica nie łączyłaby jej z pracą na część etatu. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|