Wpływ urlopu wychowawczego na urlop wypoczynkowy
Przez kilka miesięcy pracownica przebywała na urlopie wychowawczym. Jak ustalić jej uprawnienia do urlopu wypoczynkowego po powrocie do pracy?
Pracownikowi za cały rok pracy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, gdy legitymuje się stażem urlopowym wynoszącym co najmniej 10 lat albo 20 dni, przy stażu krótszym niż 10 lat. Wymiar ten w określonych okolicznościach ulega obniżeniu. W myśl art. 1552 § 1 K.p., pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy
przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca tego roku albo zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy.
Jeżeli jeden z wymienionych okresów niewykonywania pracy, z wyjątkiem urlopu wychowawczego, przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 K.p.).
Korzystanie w danym roku kalendarzowym z urlopu wychowawczego już po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok, nie skutkuje obniżeniem wymiaru tego urlopu.
Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 pełnego wymiaru. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 1-2 K.p.).
Przykład Pracownica jest zatrudniona na czas nieokreślony. We wrześniu 2016 r. urodziła dziecko i wykorzystała urlop macierzyński, rodzicielski, a następnie przebywała na urlopie wypoczynkowym przysługującym za 2016 r. Od 1 listopada 2017 r. zamierza skorzystać z 1-miesięcznego urlopu wychowawczego. Wobec faktu, iż pracownica nabyła już prawo do urlopu wypoczynkowego za bieżący rok, urlop wychowawczy nie będzie miał wpływu na jego wymiar. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|