Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego z dnia na dzień
Kilka naszych pracownic korzysta aktualnie z urlopu rodzicielskiego, w tym jedna z pracownic zawnioskowała o ten urlop "z góry", a pozostałe wykorzystują urlop w części. Wszystkie sygnalizują chęć rezygnacji z tego urlopu i powrotu do pracy. Z pozostałej części niewykorzystanego urlopu skorzystaliby pracownicy-ojcowie. Czy pracownice mogą dokonać rezygnacji na zasadzie porozumienia z pracodawcą, z dnia na dzień?
Natychmiastowa rezygnacja z urlopu rodzicielskiego, w terminie ustalonym z pracodawcą i przez niego zaakceptowanym, może nastąpić tylko w przypadku udzielenia urlopu rodzicielskiego w trybie art. 1821d K.p. Urlop rodzicielski może być udzielony w dwóch odrębnych trybach, tj.:
- "z góry" - na podstawie art. 1791 K.p., który przewiduje złożenie przez pracownicę w ciągu 21 dni po porodzie wniosku o udzielenie, bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (lub pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający temu urlopowi) urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze,
- "z dołu" - na podstawie wniosku składanego w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego (art. 1821d K.p.).
W pierwszym przypadku urlop rodzicielski wykorzystywany jest w całości, natomiast przy urlopie rodzicielskim udzielonym w trybie art. 1821d K.p. pracownik może go wykorzystać w częściach, w tym jedna część, tzw. luźna, nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej części. Niezależnie od zastosowanego trybu udzielenia urlopu rodzicielskiego, w każdym przypadku pracownikowi przysługuje prawo do rezygnacji z niego.
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego jest bardziej sformalizowana, gdy jest on udzielany "z góry", w trybie art. 1791 K.p. W takim przypadku rezygnacja może nastąpić bez zgody pracodawcy, pracownica musi jednak dopełnić określonych formalności. Wymagane jest złożenie wniosku w sprawie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego udzielonego "z góry", najpóźniej na 21 dni przed przystąpieniem do pracy. W takiej sytuacji pracownik - ojciec dziecka może zawnioskować o udzielenie pozostałej części urlopu rodzicielskiego. Wniosek pracownicy w sprawie rezygnacji powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownicy,
- wskazanie daty przystąpienia do pracy.
Natomiast pracownik - ojciec dziecka, wnioskując o udzielenie mu części urlopu rodzicielskiego, z którego zrezygnowała matka dziecka, podaje we wniosku m.in. imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka oraz wskazuje okres, na który ma być udzielony urlop rodzicielski. Do wniosku dołącza skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (zagraniczny akt urodzenia dziecka) lub kopie tych dokumentów. Konieczne jest też dołączenie kopii wniosku w sprawie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę - matkę dziecka.
W przypadku udzielenia urlopu rodzicielskiego "z dołu", tj. na podstawie art. 1821d K.p., pracownik może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, składając wniosek w tej sprawie, w każdym czasie, jednak za zgodą pracodawcy (art. 1821d § 3 K.p.). Zatem, może wówczas praktycznie z dnia na dzień wrócić do pracy. Takiej możliwości nie ma w razie udzielenia wspomnianego urlopu "z góry", tj. na podstawie art. 1791 K.p.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|