Obliczanie wymiaru urlopu wychowawczego
Udzieliliśmy pracownicy urlopu wychowawczego na dziecko urodzone 3 lipca 2015 r. w terminie od 2 listopada 2017 r. do 30 września 2020 r. Czy jest to prawidłowe?
Jeżeli zamiarem pracownicy było wykorzystanie pełnego przysługującego urlopu wychowawczego, to zaprezentowany okres jest o jeden dzień za krótki.
Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym, uregulowanym w przepisach art. 186-1868 K.p., a jego celem jest sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem. Przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka, legitymującym się co najmniej 6-miesięcznym zatrudnieniem.
Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesiąca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka części niezbywalnej tego urlopu.
Długość urlopu wychowawczego jest ograniczona dwoma kryteriami, czasowym - 36 miesięcy i terminowym - nie może trwać dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Podany wymiar przysługuje łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka, z tym że jeden miesiąc z tej puli przysługuje każdemu z nich niezbywalnie (tzw. część nieprzenoszalna), a zatem jeden z rodziców albo opiekunów może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, w której:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
a także sytuacji, w której dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
W tych wyjątkowych przypadkach uprawniony może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego.
W zakresie sposobu liczenia okresu urlopu wychowawczego stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 2 czerwca 2016 r., będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa. Resort pracy przychylił się w nim do rozwiązania prezentowanego przez naszą redakcję, wyjaśniając że właściwe są tu zasady potoczne.
Przykładowo: "(...) jeżeli urlop wychowawczy został udzielony od dnia 4 kwietnia 2016 r., to 6-miesięczny okres urlopu wychowawczego upływa 3 października 2016 r. Natomiast jeżeli występują między częściami urlopu wychowawczego przerwy, to dla ustalenia kiedy miną dopuszczalne 36 miesięcy, należy sumować pełne kolejne nieprzerwane miesiące urlopu wychowawczego, przyjmując, że okres miesiąca upływa w dniu poprzedzającym dzień, który datą odpowiada początkowemu dniowi okresu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (np. miesiąc liczony od dnia 4 kwietnia upływa w dniu 3 maja). Należy także zsumować dni »wystające« poza pełne miesiące, przyjmując 30 dni za jeden miesiąc. (...)".
Przykład Od 1 lipca 2017 r. pracownica korzysta z 35-miesięcznego urlopu wychowawczego na dziecko urodzone w 2015 r. Urlop ten zakończy się 31 maja 2020 r. Gdyby urlop rozpoczął się np. 2 lipca 2017 r., to jego data końcowa przypadałaby 1 czerwca 2020 r. Załóżmy, że pracownica przerwała urlop i na okres od 19 listopada do 31 grudnia 2017 r. powróciła do pracy. Jej zamiarem jest skorzystanie z pozostałej części urlopu wychowawczego od 1 stycznia 2018 r. Pracownica wykorzystała dotychczas 4 miesiące i 18 dni urlopu. Jeżeli planowo rozpocznie urlop w przyszłym roku, to w celu wykorzystania pełnej puli będzie na nim przebywała do 12 lipca 2020 r. (30 miesięcy i 12 dni). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|