Praca na zlecenie w czasie urlopu wychowawczego
Pracownica zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony przebywa obecnie na urlopie wychowawczym. Chce podjąć zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia u innego pracodawcy (praca inna rodzajowo niż w podstawowym zatrudnieniu). Czy jest to dopuszczalne? Zlecenie będzie obejmowało tylko kilka godzin tygodniowo.
Jak stanowi art. 1862 § 1 K.p. pracownik korzystający z urlopu wychowawczego ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Przepisy nie ograniczają formy zatrudnienia pracownika. Może więc on podjąć dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia) lub zacząć prowadzić działalność na własny rachunek. Zatrudnienie to może być wykonywane zarówno u pracodawcy, który udzielił urlopu wychowawczego, lub też w innym zakładzie. Jak wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej dotyczącej urlopów związanych z rodzicielstwem (www.rodzicielski.gov.pl), podczas tego urlopu można nawet: "(...) podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego pracodawcy, jeżeli nie przeszkadza to w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem".
Warunkiem, który musi być spełniony przy podjęciu dodatkowej pracy na urlopie wychowawczym, jest wymóg, aby była ona wykonywana w wymiarze maksymalnie połowy etatu (w przypadku pracowników pełnoetatowych) i nie może ona uniemożliwiać sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
W omawianej sytuacji pracownica zamierza podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia. Ponadto ma to być praca innego rodzaju niż u macierzystego pracodawcy i ma trwać tylko po kilka godzin w tygodniu. Wydaje się więc, że nie zostaną naruszone zasady wykonywania pracy w czasie urlopu wychowawczego. Praca ma trwać bowiem tylko po kilka godzin w tygodniu (nie powinna więc przekroczyć połowy etatu)oraz ma być wykonywana u innego pracodawcy niż ten, który udzielił urlopu wychowawczego. Jeżeli nie wyłączy ona przy tym możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, to pozostanie w zgodzie z przepisami kodeksowymi.
Jeżeli jednak wskutek podjęcia zatrudnienia pracownik trwale przestanie sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem, możliwe jest odwołanie go z urlopu wychowawczego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|