Skorzystanie z obniżenia wymiaru etatu
Nasza pracownica niedługo zakończy urlop macierzyński. Po nim wykorzysta urlop wypoczynkowy i już na tym urlopie zamierza złożyć wniosek o dwa miesiące urlopu wychowawczego. Czy po powrocie będzie mogła zawnioskować o obniżenie jej wymiaru czasu pracy (będzie wtedy chroniona przed zwolnieniem), jeżeli wcześniej skorzysta z urlopu wychowawczego?
TAK. Skorzystanie z części przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego nie zamyka mu drogi do obniżenia obowiązującego go wymiaru czasu pracy w trybie art. 1867 K.p.
Powyższy przepis przyznaje pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego prawo do podjęcia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby on przebywać na urlopie wychowawczym. Obniżenie wymiaru czasu pracy następuje na wniosek pracownika, maksymalnie do połowy etatu. Wniosek jest wiążący dla pracodawcy, o ile zostanie złożony w terminie co najmniej 21 dni przed planowanym podjęciem pracy w obniżonym wymiarze.
Jak wynika z przytoczonej regulacji, dopiero wykorzystanie pełnej puli urlopu wychowawczego uniemożliwia skorzystanie z uprawnienia określonego w art. 1867 K.p. Jeżeli pracownikowi pozostała do dyspozycji jeszcze część tego urlopu, to aż do czasu wyczerpania jego pełnego wymiaru może zawnioskować o obniżenie etatu na podstawie art. 1867 K.p. Przy czym pracownik nie może w tym czasie przebywać na urlopie wychowawczym. W regulacji art. 1867 mowa jest jedynie o okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Możliwość i warunki pracy na tym urlopie reguluje inny przepis, tj. art. 1862 K.p.
W trakcie korzystania z omawianego uprawnienia pracownikowi przysługuje szczególna ochrona zatrudnienia polegająca na zakazie rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę. Wyjątki od powyższej ochrony dotyczą wystąpienia:
- upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- zwolnień dokonywanych na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych,
- dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.
Wspomniana ochrona jest jednak czasowo ograniczona - obowiązuje przez łącznie 12 miesięcy korzystania z uprawnienia. Zasadniczo zaczyna obowiązywać już od dnia złożenia wniosku w sprawie pracy w obniżonym wymiarze, ale nie wcześniej niż na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania takiej pracy (art. 1868 § 3 K.p.).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|