Pracownik na zwolnieniu lekarskim - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017
Dopuszczenie do pracy pracownika pomimo widocznej kontynuacji leczenia urazu
Pracownik przebywał ponad miesiąc na zwolnieniu lekarskim w związku z niezdolnością do pracy z powodu złamania nogi. Nie zamierza on kontynuować zwolnienia lekarskiego, pomimo konieczności używania ortezy. Czy dopuszczenie takiej osoby do pracy nie naruszy przepisów bhp?
Jeśli lekarz medycyny pracy nie stwierdzi braku przeciwwskazań lekarskich do pracy na danym stanowisku, to naszym zdaniem nie ma podstaw do niedopuszczenia tego pracownika do pracy.
Pracownik, który stał się niezdolny do pracy i przebywa na zwolnieniu lekarskim, powinien korzystać z tego zwolnienia zgodnie z zaleceniami lekarza, co ma doprowadzić do odzyskania przez niego zdolności do pracy. Zarówno wykonywanie w trakcie zwolnienia pracy zarobkowej, jak i podejmowanie innych uciążliwych czynności może negatywnie wpływać na proces leczenia. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2000 r. (sygn. akt I PKN 44/00, OSNP 2002/10/239), przejawem troski pracownika o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy. Podjęcie pracy w trakcie zwolnienia może zostać uznane w konkretnych przypadkach, przy spełnieniu jeszcze dodatkowych przesłanek, za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Pracownik podejmujący czynności, które wpływają na przedłużenie jego niezdolności do pracy działa bowiem ze szkodą dla pracodawcy i narusza szereg swoich obowiązków, m.in. lojalności wobec pracodawcy.
Jeżeli jednak pracownik zaprzestał korzystania ze zwolnienia lekarskiego (czy to w wyniku decyzji lekarza leczącego, czy też z własnej inicjatywy), nie przedstawił pracodawcy kolejnego zwolnienia i po zakończeniu dotychczasowego stawił się w pracy, to pracodawca w zależności od okresu trwania dotychczasowej niezdolności do pracy może być zobowiązany do skierowania pracownika na tzw. kontrolne badania lekarskie (art. 229 § 2 K.p.).
Badania kontrolne są obligatoryjne dla pracowników, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą przekracza 30 dni, a ich celem jest ustalenie zdolności do dalszego wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy.
Z treści pytania wynika jednoznacznie, że długość zwolnienia lekarskiego pracownika przekraczała 30 dni. Zatem decyzja w omawianej kwestii powinna być uzależniona od orzeczenia lekarza medycyny pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|