Pracownik na zwolnieniu lekarskim - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017
Rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej choroby
Pracownik zatrudniony od kilku lat, po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, przedłożył kolejne zwolnienie. Pracodawca odczekał kilkanaście dni, a następnie, po konsultacji z PIP, rozwiązał z nim umowę w trybie natychmiastowym, wysyłając oświadczenie pocztą. Po tym fakcie pracownik złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Czy umowa uległa rozwiązaniu?
Oświadczenie o rozwiązaniu umowy było skuteczne. Ewentualne przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego nie będzie miało mocy reaktywującej stosunek pracy, natomiast zainteresowany będzie mógł dochodzić przed sądem przywrócenia do pracy bądź odszkodowania za niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy.
Z pracownikiem zatrudnionym u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli jego niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego (tzw. okres zasiłkowy) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b K.p.).
Niekiedy pracodawca, będąc przekonanym, że pracownik nie zamierza wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne oraz wobec jego dalszej niezdolności do pracy, rozwiązuje z nim umowę w trybie art. 53 K.p. po okresie zasiłkowym. Tymczasem Sąd Najwyższy w wyroku z 6 kwietnia 2007 r. (sygn. akt II PK 263/06) wskazał, że: "Ochrona stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby obejmuje okres pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, choćby pracownik nie mógł wobec pracodawcy wykazać korzystania z tego świadczenia bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego (...).". Rozwiązanie umowy w okresie między wyczerpaniem przez pracownika prawa do zasiłku chorobowego a rozstrzygnięciem ostateczną decyzją ZUS w przedmiocie świadczenia rehabilitacyjnego jest zgodne z prawem, chyba że z decyzji tej wynika, iż w tym okresie pracownik miał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego (por. wyrok SN z 26 marca 2009 r., sygn. akt II PK 245/08).
Biorąc powyższe pod uwagę, przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć informacji co do dalszych planów pracownika, pouczyć go o możliwości wnioskowania o świadczenie rehabilitacyjne oraz ewentualnie "poczekać" na rozstrzygnięcie ZUS.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego... (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwana ustawą zasiłkową.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|