Pracownik na zwolnieniu lekarskim - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017
Obliczanie wynagrodzenia w stawce miesięcznej w razie "nieodpłatnej" choroby pracownika
Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu przewidują dwie metody ustalania wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej wysokości za przepracowaną część miesiąca. Ich stosowanie zależy od rodzaju nieobecności oraz ewentualnego prawa do świadczeń.
Metoda 1 - stosowana w przypadku nieobecności w pracy, za którą pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek z FUS (§ 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu).
Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oblicza się dzieląc miesięczną stawkę przez 30 i mnożąc otrzymaną kwotę przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby (odpowiednio innej absencji zasiłkowej). Następnie odejmując tak obliczoną kwotę od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Metoda 2 - stosowana w przypadku nieobecności w pracy z innych przyczyn niż wskazane przy metodzie 1, za którą pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia lub gdy okres pozostawania w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca (§ 12 rozporządzenia o wynagrodzeniu).
Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oblicza się dzieląc miesięczną stawkę przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w tym miesiącu i mnożąc otrzymaną kwotę przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Następnie odejmując tak obliczoną kwotę od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przepisy nie wskazują natomiast sposobu ustalania wynagrodzenia określonego stałą stawką miesięczną w razie choroby pracownika, za okres której nie nabywa on prawa do świadczeń, gdyż np. nie posiada wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, tzw. okresu wyczekiwania. Kwestię tę wyjaśniło jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi otrzymanej przez nasze Wydawnictwo 19 lipca 2017 r. Jak w niej czytamy: "(...) w takim przypadku ma zastosowanie reguła określona w art. 80 Kodeksu pracy, w myśl której pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną (...)". Zdaniem resortu pracy nie stosuje się wówczas § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu, a obliczając to wynagrodzenie należy: "(...) kwotę miesięcznego wynagrodzenia pracownika określonego stawką miesięczną w stałej wysokości podzielić przez odpowiadającą wynagrodzeniu miesięcznemu liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu (tj. nominalny czas pracy) i ustalone w ten sposób wynagrodzenie za 1 godzinę pracy pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika.".
Przykład Pracownik jest zatrudniony od 28 sierpnia 2017 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, w organizacji podstawowej, od poniedziałku do piątku, za wynagrodzeniem w wysokości 2.700 zł miesięcznie. Od 15 do 22 września br. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Ponieważ obowiązywał go okres wyczekiwania, nie nabył prawa do wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie za przepracowaną część września br. wyniosło 1.928,40 zł, tj.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|