Pracownik na zwolnieniu lekarskim - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 87 (1441) z dnia 30.10.2017
Ustalenie nowego okresu zasiłkowego
Pracownica chorowała przez dwa miesiące, a następnie wykorzystała 60 dni opieki nad dzieckiem. Bezpośrednio po opiece ponownie stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Od kiedy liczyć okres płatności zasiłku chorobowego?
Okres płatności zasiłku chorobowego wynosi 182 dni (w przypadku choroby trwającej w czasie ciąży lub spowodowanej gruźlicą - 270 dni) - art. 8 ustawy zasiłkowej. Wlicza się do niego wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy (art. 9 ustawy zasiłkowej).
Dni choroby sumuje się do okresu zasiłkowego, gdy pomiędzy nimi nie występują przerwy (nie ma znaczenia rodzaj schorzenia). Zsumowaniu podlegają również okresy niezdolności do pracy, między którymi występują przerwy nieprzekraczające 60 dni, jeśli niezdolność po przerwie została spowodowana tym samym schorzeniem (na zaświadczeniu lekarskim lekarz wpisał kod literowy "A").
Do okresu zasiłkowego wlicza się wyłącznie dni niezdolności do pracy spowodowane własną chorobą pracownika; nie bierze się pod uwagę czasu sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.
Gdyby w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu własnej choroby pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, to otrzymałby za ten okres zasiłek chorobowy (prawo do zasiłku opiekuńczego nie byłoby ustalane).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, pracownica przez dwa miesiące pobierała wynagrodzenie a następnie zasiłek chorobowy. Kolejna niezdolność do pracy z powodu choroby powstała po upływie równo 60 dni sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Okres przerwy w niezdolności do pracy nie przekroczył więc 60 dni. Dla udzielenia informacji, czy należy otworzyć nowy okres zasiłkowy istotne jest jeszcze, czy niezdolność do pracy po przerwie przypadającej na czas opieki nad dzieckiem została spowodowana tym samym, czy też innym schorzeniem. Jeśli bowiem niezdolność ta jest spowodowana:
- inną chorobą, to bezpośrednio po zasiłku opiekuńczym należy otworzyć nowy okres zasiłkowy (o ile zostanie ustalone, że w czasie tej przerwy pracownica odzyskała zdolność do pracy),
- tą samą chorobą, to dni choroby przypadające przed opieką należy zsumować do jednego 182-dniowego okresu zasiłkowego.
Pracodawca, który poweźmie wątpliwości w zakresie ustalenia okresu zasiłkowego, może skierować do ZUS wniosek w tej sprawie, wypełniając ZAS-64 "Wniosek płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego".
Przykład Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 18 maja do 16 lipca 2017 r. (60 dni). W okresie od 17 lipca do 14 września 2017 r. (60 dni) sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Od 15 września 2017 r. ponownie choruje. Przyjmując, że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała 15 września 2017 r. została spowodowana:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|