Zatrudnianie pracowników mobilnych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 90 (1444) z dnia 9.11.2017
System zadaniowy dla przedstawiciela handlowego
Chcemy zatrudnić przedstawicieli handlowych. Mają promować nasze produkty i zbierać zamówienia dla firmy. Planujemy, że będą pracowali w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy wystarczy, że w zakresie zadań wskażemy jedynie teren działania przedstawiciela oraz na czym ma polegać jego praca? Czy system zadaniowy wprowadza się w umowie tego pracownika?
Przepisy prawa pracy powszechnie obowiązujące nie normują kwestii ustalania indywidualnego zakresu obowiązków pracowniczych. Stronom stosunku pracy pozostawia się zazwyczaj swobodę w tym zakresie.
Ustalenie zakresu zadań przedstawiciela handlowego poprzez określenie terenu jego działania oraz wskazanie na czym ma polegać jego praca w systemie zadaniowym wydaje się wystarczające. Nie ma jednak przeszkód, aby zakres obowiązków w omawianej sprawie ustalić w sposób bardziej szczegółowy, np. poprzez ustalenie minimalnego zakresu wymagań dla danego pracownika (wymaganej ilości uzyskanych zleceń, dokonanych prezentacji handlowych itp.). Przy czym zakres zadań w systemie zadaniowym ustala pracodawca, ale w porozumieniu z pracownikiem. Nie oznacza to bezwzględnego obowiązku uzyskania zgody pracownika na dany zakres zadań, a jedynie skonsultowanie z nim tego zakresu.
Należy podkreślić, że zakres zadań w zadaniowym systemie czasu pracy musi być ustalony w taki sposób, aby pracownik mógł go wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 K.p. System zadaniowy nie jest więc nienormowanym systemem czasu pracy.
Oznacza to, że przydzielone przez pracodawcę zadania powinny być możliwe do wykonania w podstawowych normach czasu pracy, tj. w 8 godzinach na dobę i 40 godzinach przeciętnie na tydzień. Praca wykonywana ponad te normy jest pracą w godzinach nadliczbowych. W konsekwencji po stronie pracownika powstaje prawo do rekompensaty pracy nadliczbowej, jednak tylko wówczas, gdy przekroczenie norm jest konsekwencją niewłaściwego ustalenia przez pracodawcę zakresu zadań (por. wyrok SN z dnia 4 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 181/99).
Zadaniowy system czasu pracy powinien być przez pracodawcę ustalony w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (tj. gdy zatrudnia poniżej 50 pracowników). Dokonanie wspomnianych formalności jest obligatoryjne. Nie zastąpi ich zapis o stosowaniu zadaniowego systemu czasu pracy w umowie o pracę danego pracownika, który, w świetle art. 150 K.p., jest niepotrzebny.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|